Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí
- 21:01 09.09.2013
- MOSKVA
Sýrsky prezident Baššár al-Asad varoval, že sa pomstí Spojeným štátom za akýkoľvek vojenský útok v reakcii na údajné použitie chemických zbraní jeho vládou.
"Mali by ste byť pripravení na všetko," povedal v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS. Na výzvu, aby sa vyjadril konkrétnejšie, zopakoval: "Mali by ste byť pripravení na všetko. Nie nevyhnutne zo strany vlády".
Podľa jeho slov Spojené štáty zaplatia za to, ak nebudú múdro "zachádzať s teroristami".
Prezident Barack Obama chce získať zelenú od Kongresu pre vojenskú intervenciu v odpovedi na útok chemických zbraní, za ktorým podľa Washingtonu stojí al-Asad. Ten to však odmieta a tvrdí, že vojaci boli v tom čase "v inej oblasti". Na otázku televízie na tento prípad al-Asad uviedol, že nepredložili žiadne dôkazy.
Poďakovanie Putinovi
Sýrsky prezident Baššár al-Asad sa poďakoval svojmu ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi za podporu, ktorú mu prejavil počas minulotýždňového summitu krajín skupiny G20.
Poďakovanie v pondelok tlmočil sýrsky minister zahraničia Walíd al-Muallím šéfovi ruskej diplomacie Sergejovi Lavrovovi na ich stretnutí v Moskve.
Rusko podporuje al-Asada od začiatku konfliktu a na jeho stranu sa postavilo aj po výzvach na vojenskú intervenciu v reakcii na údajné použitie chemických zbraní vládnym režimom.
Lavrov v tejto súvislosti varoval, že vojenský zásah v Sýrii by mohol spôsobiť "rozmach terorizmu v regióne" a novú vlnu vysťahovalectva z krajiny. Lavrov zdôraznil, že na stole stále zostáva možnosť politického riešenia krízy. Al-Muallím zopakoval, že al-Asadov režim je pripravený na mierové rokovania.
Americký prezident USA Barack Obama už v roku 2012 označil potenciálne použitie chemických zbraní vládou v Sýrii za takzvanú červenú čiaru, po ktorej prekročení sa bude Washington vážne zaoberať zásahom proti režimu v blízkovýchodnej krajine.
Chemické zbrane boli údajne použité 21. augusta a vyžiadali si stovky životov. Hovorí sa preto o útoku, ktorý okrem USA podporujú najmä Francúzsko a Turecko. Opačný postoj prezentuje najmä Rusko spolu s Čínou a Iránom. Obe komory amerického Kongresu sa začnú otázkou vojenskej intervencie zaoberať v pondelok.
Armáda útočí na kresťanskú dedinu
Skupina sýrskych aktivistov v pondelok uviedla, že armáda útočí na kopce nad dedinou s väčšinovým kresťanským obyvateľstvom neďaleko Damasku, ktorá je pod kontrolou povstalcov.
Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv so sídlom v Británii uviedla, že starovekú dedinu Malúlá s dvoma najstaršími kláštormi v Sýrii kontrolujú bojovníci povstaleckých skupín Džabhát al-Nusrá, Front al-Nusrá a Oslobodzovací front Kalamon.
Rámí Abd al-Rahmán, ktorý stojí na čele organizácie, povedal, že armádne jednotky zaútočili na okolie Malúly v pondelok ráno potom, ako ju v sobotu obsadili povstalci.
Útok zosilnil obavy, že mnohé náboženské menšiny poskytujú útočisko islamským extrémistom, ktorých úloha na strane povstalcov v občianskej vojne v Sýrii narastá.
Rusko navrhlo medzinárodný dohľad
Rusko v pondelok uviedlo, že vyzve Sýriu, aby dala svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad, ak by to zabránilo zahraničnej intervencii.
Minister zahraničia Sergej Lavrov tento návrh oznámil na tlačovej konferencii v Moskve, ktorú zvolal za týmto účelom. Podľa vlastných slov nápad už prediskutoval aj so sýrskym ministrom zahraničia Valídom al-Muallimom a Rusko v tomto smere očakáva "rýchlu a snáď aj pozitívnu odpoveď".
Americký šéf diplomacie rovnako v pondelok vyhlásil, že sýrsky prezident Baššár al-Asad sa môže vyhnúť americkému útoku, ak sa do týždňa vzdá svojho chemického arzenálu, čo však al-Asad v skutočnosti nikdy nespraví.
Z vyjadrenia je zrejmé, že zo strany ministra nejde o vážne myslenú ponuku a trvá na odvete za útok z 21. augusta.
Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada ponuku Ruska privítal. "Starostlivo som si vypočul stanovisko (ruského ministra zahraničných vecí) Sergeja Lavrova v tejto veci... Sýria víta ruskú iniciatívu založenú na obavách vedenia Sýrie o životy občanov a bezpečnosť našej krajiny," uviedol v televíznom vystúpení šéf sýrskej diplomacie Walíd al-Mualím. Zároveň privítal "múdrosť ruského vedenia", ktoré sa podľa neho snaží "zabrániť americkej agresii proti nášmu ľudu".. Ministri zahraničia Ruska a Sýrie uviedli, že sa budú snažiť o návrat inšpektorov Organizácie Spojených národov do blízkovýchodnej krajiny, aby pokračovali vo svojom vyšetrovaní možného použitia chemických zbraní.
Ruský minister Sergej Lavrov po pondelňajšom stretnutí so svojím sýrskym kolegom Valídom al-Muallimom povedal, že Moskva bude naďalej podporovať mierové urovnanie konfliktu a chce sa pokúsiť zorganizovať stretnutie všetkých sýrskych predstaviteľov opozície, ktorí majú záujem na mierovom urovnaní konfliktu.
Podľa Lavrova by americký útok v Sýrii zasadil fatálnu ranu mierovému úsiliu. Al-Muallim zas uviedol, že jeho vláda je pripravená opäť prijať inšpektorov, aby vyšetrili možné použitie chemických zbraní v krajine, z ktorého Washington viní sýrske vládne sily. Ako povedal, Damask svoj postoj zmení, ak USA zasiahnu. Ako by však reagoval, neuviedol.
Balkán sužuje snehová víchrica: Stovky tisíc domácností bez elektriny
Viac než 200.000 domácností v Bosne a Hercegovine zostalo v stredu už druhý deň bez dodávok elektriny v dôsledku snehovej víchrice, ktorá spôsobila dopravný chaos v niektorých častiach Balkánu.
Dvadsať rokov od ničivého cunami: Svet si pripomína 220.000 obetí
Zvukom sirén si vo štvrtok v indonézskom meste Banda Aceh pripomenuli pamiatku viac než 220.000 obetí na životoch, ktoré si pred 20 rokmi vyžiadali ničivé prívalové vlny cunami v Indickom oceáne.
Politický rozkol vo vianočných posolstvách amerických lídrov
Americký prezident Joe Biden a jeho novozvolený nástupca Donald Trump vydali v stredu ostro kontrastujúce vianočné posolstvá.
Vyšetrovanie útoku na Magdeburgské vianočné trhy: Chyby polície pod drobnohľadom
Vyšetrovanie minulotýždňového útoku na vianočné trhy v Magdeburgu sa sústreďuje aj na možné chyby v činnosti polície.
Karol III. sa v príhovore poďakoval zdravotníkom, ktorí sa oňho starali
Britský kráľ Karol III., ktorý sa lieči na bližšie nešpecifikovanú formu rakoviny, sa vo svojom stredajšom vianočnom príhovore poďakoval „obetavým“ lekárom a zdravotným sestrám.