Nikdy nepite kávu pred raňajkami! Takéto to môže mať následky

Svoju rannú šálku kávy odložte, kým nedojete raňajky. Vaše telo sa vám poďakuje.
Kávu by ste nemali piť ešte pred raňajkami, a to hlavne nie vtedy, keď máte za sebou nepokojnú noc, ktorá vám nedožičila dostatok spánku. To tvrdí výskum Centra výživy, pohybu a metabolizmu na Bathskej univerzite (Veľká Británia), ktorý bol publikovaný vo vestníku British Journal of Nutrition.
Ak ráno do žalúdka ako prvú vec vlejete kávu, riskujete tým, že počas celého dňa nebudete mať v rovnováhe hladinu glukózy v krvi. „Jednoducho povedané, hladina krvného cukru sa vychýli, ak sa žalúdok ráno stretne s kávou ako prvou, a to zvlášť po noci plnej prerušovaného spánku,“ vysvetľuje vedúci Centra výživy, pohybu a metabolizmu na Bathskej univerzite James Betts, ktorý dozoroval štúdiu.
V rámci štúdie podrobili 29 mužov a žien trojdňovému experimentu. V jeho priebehu ich monitorovali počas troch nocí a nasledovných rán:
- Počas prvej noci účastníci spali neprerušovane a ráno ako prvé vypili sladký nápoj.
- Počas druhej noci účastníkov budili každú hodinu až 5 minút. Ráno opäť vypili sladký nápoj.
- Počas tretej noci účastníkov takisto pravidelne budili, no ráno najprv vypili čiernu kávu, a po 30 minútach aj sladký nápoj.
Ukázalo sa, že po tretej noci a vypití obidvoch ranných nápojov, účastníkom stúpla hladina glukózy v krvi o 50 percent. V opačnom prípade – keď ako prvý vypili sladký nápoj, sa nepreukázal žiadny negatívny dopad na úroveň glukózy alebo inzulínu v krvi.
Hoci sú výsledky len predbežné a čiastkové, výskum jasne naznačuje, že pitie kávy na prázdny žalúdok môže ráno obmedziť telesnú schopnosť regulácie cukru v krvi. O potrebe ďalšieho výskumu hovorí aj Harry Smith zo Zdravotníckej fakulty na Bathskej univerzite:
„O vplyve spánku na metabolizmus sa toho musíme ešte veľa naučiť – napríklad do akej miery vie prerušovaný spánok narušiť metabolizmus a aké sú jeho dlhodobé následky, alebo ako sa cvičenie podieľa na oslabení a prevencii týchto problémov.“

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.