Pitvy pacientov s COVID-19 prekvapili vedcov, túto látku našli v ich pľúcach

Pitvy pacientov s COVID-19 odhalili, že nový koronavírus zaplnil ich pľúca zvláštnym tekutým „želé“.
U pacientov so závažným priebehom COVID-19 je častým javom poškodenie a zlyhanie pľúc. V niektorých prípadoch sa u pacientov, ktorí zomreli na COVID-19, objavil zvláštny vedľajší účinok choroby. Ich pľúca zaplnil tekutý gél.
Vedci vo Švédsku zistili, že gél v pľúcach tvorí kyselina hyalurónová. Ich závery publikované v odbornom časopise Journal of Biological Chemistry by mohli pomôcť vedcom, aby vyvinuli nové spôsoby liečby.
"Existujú už také terapie, ktoré buď spomaľujú produkciu tohto želé v tele alebo rozkladajú želé pomocou enzýmu. Naše zistenia môžu tiež vysvetliť, prečo sa zdá, že kortizón má vplyv na COVID-19,“ uviedol v stanovisku výskumník z Umeå University Urban Hellman.
Hellman a jeho tím tvrdia, že skeny kriticky chorých pacientov s COVID-19 odhalili biele škvrny v pľúcach. Pitvy následne odhalili priehľadné tekuté želé, ktoré je veľmi podobné vzhľadu pľúc človeka, ktorý sa utopil. Pred štúdiou vedci nevedeli, odkiaľ gél pochádza.
Záhadný gél v pľúcach pacientov s COVID-19 tvorí kyselina hyalurónová
Tím vedcov z Umeå University teraz dospel k záveru, že želé je tvorené látkou zvanou hyaluronan alebo kyselina hyalurónová. Ide o polysacharid, čo je uhľohydrát ako škrob, ktorého molekuly sú z veľkej časti tvorené molekulami cukru.
Hyaluronan bežne nájdete v ľudskom tele a je užitočný pri interakcii so spojivovým tkanivom. Hyaluronan tiež zohráva úlohu v počiatočných štádiách hojenia rán. Vedci látku dokážu reprodukovať aj synteticky. Kyselina hyalurónová sa bežne používa na ošetrenie vrások a zväčšenie pier.
Jediné miesto, kde by hyaluronan nemal byť, je v pľúcach. Keďže táto látka dokáže viazať vodu so svojimi dlhými molekulami a vytvárať želé, môže byť pre pacientov s COVID-19 fatálna. Jej tvorba v pľúcach vedie k potrebe umelej pľúcnej ventilácie a môže spôsobiť zlyhanie pľúc.
S novým zistením je možné použiť už známe lieky
Autori štúdie tvrdia, že nové zistenia o kyseline hyalurónovej môžu pomôcť výskumníkom zamerať sa na prevenciu tvorby tejto látky v pľúcach. Štúdia odhaľuje, že liek Hymecromone môže spomaliť produkciu hyaluronanu spôsobeného inými chorobami, ako je žlčníkový záchvat. Existuje tiež enzým, ktorý štiepi hyaluronan. Spravidla sa používa na zvrátenie neúspešných kozmetických zákrokov.
Ďalším liekom, ktorý dokáže znížiť množstvo hyaluronanu v tele, je kortizón. Vedci tvrdia, že podľa britskej štúdie má kortizónový liek dexametazón pozitívne účinky na kriticky chorých pacientov s koronavírusom. Ako dodáva Hellman:
„Predtým sa predpokladalo, že sľubné predbežné výsledky budú spojené s celkovými protizápalovými vlastnosťami kortizónu, ale okrem týchto presvedčení môže kortizón tiež znižovať produkciu hyaluronanu, čo môže znižovať množstvo želé v pľúcach.“

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.