Ako zistiť, či vás poštípali posteľné ploštice: Na tieto 4 miesta na tele najviac útočia
Stali ste sa obeťou posteľných ploštíc? Pri kontrole pokožky sa zamerajte najmä na tieto 4 oblasti tela.
Posteľné ploštice sú druh drobného hmyzu, ktorý najčastejšie okupuje ťažko prístupné oblasti domácnosti, vrátane nábytku a posteľných matracov. Keďže za sebou nenechávajú veľa stôp, ich prítomnosť je niekedy ťažké odhaliť.
Pri zisťovaní toho, či vašu domácnosť napadli tieto drobné chrobáčiky, vám môžu pomôcť vzorce správania, ktoré si po čase osvojujú. Najväčším lákadlom sú pre ne odhalené časti pokožky spiaceho človeka.
V prípade, že vás v noci napadnú ploštice, je síce možné, že vás pohryzú na ktorejkoľvek časti tela, no najčastejšie vyhľadávajú pokožku, pod ktorou sa blízko nachádzajú cievy. Ide prevažne o tieto miesta:
- krk
- ruky
- paže
- nohy
Príznaky napadnutia posteľnými plošticami
Keď vás poštípe ploštica, na pokožke si v priebehu niekoľkých hodín budete môcť všimnúť drobné červené body podobné vyrážkam. Môžu byť vystúpené alebo celkom ploché.
Tieto vyrážky často sprevádza svrbenie, opuch a začervenanie. Na postihnutom mieste sa naraz zvykne objaviť niekoľko vyrážok v rade alebo pokope.
Vo väčšine prípadov sú štípance posteľných ploštíc bezbolestné a spôsobujú len mierne nepohodlie. Do niekoľkých týždňov zvyknú samé zmiznúť, no ak si chcete pomôcť zmiernením príznakov, aplikujte na postihnuté miesto chladný obklad.
Po celý čas hojenia by ste mali poštípanú pokožku udržovať čistú. Vyhnite sa škriabaniu, ktoré by mohlo privodiť infekciu. Ak je svrbenie také vážne, že kvôli nemu napríklad nedokážete zaspať, v lekárni sa môžete informovať o voľne dostupných upokojujúcich mastiach.
Ako sa zbaviť zamorenia
Vyliečením príznakov sa vaša cesta k zdravej domácnosti nekončí. Keďže sa ploštice stále nachádzajú vo vašom matraci a možno aj v iných častiach domácnosti, je potrebné sa ich zbaviť. Nebýva to ale jednoduché – očistu často komplikuje schopnosť hmyzu skryť sa na nepreniknuteľných miestach a prežiť bez potravy aj niekoľko mesiacov.
Najistejším riešením je deratizér, no pokiaľ sa chcete zbaviť ploštíc bez chémie, môžete vyskúšať aj niektorý z týchto spôsobov:
Vysávanie: Dôsledné vysatie štrbín a medzier v nábytku dokáže fyzicky odstrániť posteľné ploštice zo zamorenej plochy. Po vysávaní nezabudnite vysypať obsah smetí do koša.
Pranie: Pranie v práčke a sušenie v sušičke zabíja posteľné ploštice v posteľných obliečkach a na oblečení.
Zamŕzanie: Keďže posteľné ploštice nie sú odolné voči teplotám nižším ako 0 stupňov Celzia, napadnuté oblečenie alebo prikrývky môžete počas zimy nechať na niekoľko dní na balkóne alebo odložiť do mrazničky.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.