10 vecí, ktoré by ste nikdy nemali vylievať do výlevky
- 18:29 18.10.2020
- Bratislava
K upchatiu vodovodného potrubia často dochádza celkom zbytočne. Vyhnite sa komplikáciám, a týchto 10 vecí do výlevky nabudúce nevylievajte.
Pomocou výlevky v kuchyni sa neraz zbavujeme aj vecí, ktoré by po správnosti mali putovať do koša. Napríklad olej nás môže zmiasť svojou tekutou konzistenciou, no po čase aj on môže prispieť k upchatiu potrubia.
Vyhnite sa problémom, a týchto 10 vecí radšej odstráňte inak ako vyliatím do výlevky.
1. Masť a olej
Foto: Coryn/Shutterstock.com
Vyprážate v oleji alebo smažíte na masti? S neporiadkom z panvice alebo fritézy rozhodne nesmerujte do výlevky! Keď hustý olej alebo masť stuhne, hrozí, že upchajú odtok. Okrem toho ich môžete využiť pri príprave ďalších jedál. Ak vám táto možnosť nelahodí, využite zberné kontajnery na použitý olej, ktoré už bežne nájdete na sídliskách či pri obchodných domoch.
2. Kávová usadenina
Ak si každé ráno pripravujete „turka“, odpad po vypití kávy vyhoďte do koša, a nie do výlevky. Kvalitná káva sa dokonca dá aj kompostovať. Prečo nepatrí do drezu? Dôvodom je to, že zrniečka by pri kontakte s vodou mohli zväčšiť svoj objem a upchať potrubie.
3. Ryža
Podobný prípad, ako vyššie spomenutý bod – ryžu by ste nemali splachovať do odtoku preto, že jej zrniečka môžu zväčšovať objem vplyvom vody.
4. Lieky
Splachovanie liekov do vodovodu ohrozuje životné prostredie, a preto by ste sa ich mali zbaviť šetrnejšie. Informujte sa napríklad v lekárni, či poskytuje možnosť odovzdania nevyužitých liekov.
5. Vlhčené obrúsky
Foto: Syda Productions/Shutterstock.com
Firmy sú dnes také vynaliezavé, že namiesto toho, aby zákazníka poučili o tom, že kozmetické prípravky netreba splachovať, vyrobia variant, ktorý sa po spláchnutí rozpustí, a tak napríklad „rozpustné“ vlhčené obrúsky neraz končia v potrubí. Žiaľ, systém ich rozpustenia nie je dokonalý, a zvlášť pri staršom potrubí môže trvať dlho, kým sa celkom rozpustia. Treba ich preto hádzať do odpadkového koša.
6. Čistiace prostriedky
Zabráňte znečisteniu vody a nevylievajte agresívne chemikálie do odtoku. Hovoríme najmä o prípravkoch s obsahom bielidla a amoniaku.
7. Farba
Ak vám po maľovaní ostala farba, existuje niekoľko možností, ako sa jej zbaviť, pričom by ste ju nikdy nemali vylievať do výlevky.
Ak farby ostalo málo, jednoducho nádobu s ňou umiestnite na dobre vetrané priestranstvo a nechajte ju otvorenú, kým nezaschne. Potom ju vyhoďte. Ak vám ostalo väčšie množstvo farby, ktorú už nechcete využiť, zmiešajte ju s podstielkou pre mačky a počkajte, kým vyschne do pevnej hmoty. Potom farbu vyhoďte.
8. Chemikálie
Do drezu nepatria ani pesticídy a iné chemické činitele, ktoré škodia životnému prostrediu.
9. Múka a cesto
Ak doma často pečiete, pred umývaním nádob vždy zoškrabte zvyšnú múku a cesto do odpadkového koša. Cesto sa totiž v odtoku tak rýchlo nerozpustí, takže riskujete upchatie.
10. Škrupiny z vajec
Foto: Andrii A/Shutterstock.com
Membrána zo škrupín vajec je často príčinou upchatého potrubia. Škrupiny ale môžete vyhodiť do bežného odpadu alebo ich kompostovať.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.