Pomôže nám kolektívna imunita poraziť COVID-19? Vedci adresovali verejnosti otvorený list

Významní vedci podpísali otvorený list, v ktorom uvádzajú, že táto stratégia je „nepodložená dôkazmi“.
Myšlienka, že pandémiu COVID-19 ukončíme prostredníctvom kolektívnej imunity je „nebezpečným klamstvom, ktoré nie je podložené vedeckými dôkazmi,“ tvrdí 80 vedcov vo varovnom liste.
Medzinárodní signatári otvoreného listu zverejnenom v prestížnom vedeckom časopise Lancet tvrdia, že záujem o kolektívnu imunitu pochádza z „rozsiahlej demoralizácie a zníženia dôvery“ v dôsledku zavádzania reštrikcií v reakcii na druhú vlnu pandémie.
Tvrdenia, že by sme mali chrániť len ohrozené skupiny ľudí a umožniť prenos vírusu medzi menej rizikovými osobami, sú podľa vedcov nesprávne. „Nekontrolovaný prenos u mladých ľudí predstavuje riziko značnej chorobnosti a úmrtnosti v celej populácii,” uviedli vedci. Šírenie ochorenia mladými ľuďmi by malo za následok nielen straty na životoch, ale aj stratu pracovnej sily a preťaženie zdravotníckych systémov, ktoré by už nedokázali poskytovať akútnu a bežnú starostlivosť.
Signatári majú odborné znalosti v oblasti verejného zdravia, epidemiológie, medicíny, pediatrie, sociológie, virológie, infekčných chorôb, psychológie, psychiatrie a matematického modelovania. Patrí medzi nich vedec Sir David King, bývalý riaditeľ WHO Anthony Costello, virológ Deenan Pillay, behaviorálna vedkyňa Susan Michieová či profesor európskeho verejného zdravia Martin McKee.
Imunita po zotavení z COVID-19 nie je večná
Neexistujú dôkazy o tom, že by imunita po zotavení z Covid-19 trvala dlhšie ako pár mesiacov. Vedci dodávajú, že ak by sa ochorenie ďalej nekontrolovateľne šírilo, zraniteľní ľudia by boli ohrození na neurčitý čas a nemohli byť chránení.
„Dlhodobá izolácia veľkých častí populácie je prakticky nemožná a vysoko neetická,“ tvrdia vedci a požadujú kroky na potlačenie vírusu v celej populácii:
„Je nevyhnutné konať rozhodne a urgentne. Je potrebné široko implementovať účinné opatrenia, ktoré potláčajú a kontrolujú prenos, a musia byť podporované finančnými a sociálnymi programami, ktoré povzbudzujú komunitné reakcie a riešia nerovnosti, ktoré pandémia prehĺbila.“
Tieto obmedzenia budú potrebné na to, aby sa predišlo budúcim lockdownom. Ak sa počet infikovaných podarí znížiť na nízku úroveň, bude možné vírus potlačiť pomocou komplexného systému testovania, sledovania kontaktov, izolácie a podpory. Týmto spôsobom sa život môže vrátiť takmer k normálu bez toho, aby boli potrebné celonárodné obmedzenia.
“Ochrana našich ekonomík je neoddeliteľne spojená s kontrolou COVID-19. Musíme chrániť našu pracovnú silu a vyhnúť sa dlhodobej neistote,“ dodávajú vedci.
Úspešné príklady v zahraničí
Sú krajiny, ktoré vďaka komplexnému systému reštrikcií zvládli pandémiu lepšie. Patrí medzi ne Japonsko, Vietnam a Nový Zéland. Vedci dodávajú:
„Dôkazy sú veľmi jasné: kontrola šírenia COVID-19 v komunite je najlepším spôsobom, ako chrániť naše spoločnosti a ekonomiky, kým v nadchádzajúcich mesiacov neprídu bezpečné a účinné vakcíny a terapeutiká. Nemôžeme si dovoliť rušivé prvky, ktoré podkopávajú účinnú reakciu; je nevyhnutné, aby sme na základe dôkazov konali urgentne. “
Ďalšími signatármi sú vedci z Británie, ako epidemiológ David Hunter či onkológ Charles Swanton. Medzi vedcov z USA patrí Gavin Yamey z Duke University, profesor Rochelle P Walensky z lekárskej fakulty na Harvarde a Ali Nouri z Federácie amerických vedcov. Podpísali sa tiež vedci z Talianska, Izraela, Malajzie, Španielska, Írska, Nemecka, Francúzska, Austrálie, Holandska, Švajčiarska a Kanady.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.