10 spôsobov, akými počasie ovplyvňuje vaše zdravie
Niektorým sa vplyvom počasia mení tlak, iní citlivejší ľudia sa sťažujú na bolesti kostí. Akými ďalšími spôsobmi nás ovplyvňuje počasie?
Podľa psychológov sychravé počasie podporuje funkciu mozgu a pomáha nám lepšie sa sústrediť a viac premýšľať. Mozog ale nie je jediný orgán, ktorý vníma zmenu počasia, hoci to nemusí byť vždy pozorovateľné. Prečítajte si aj o ďalších spôsoboch, ako sa počasie podieľa na zmene nášho zdravotného stavu.
1. Opuchnutie končatín
Foto: Soonthronphoto/Shutterstock.com
Pri extrémne vysokých teplotách prostredia má telo problém sa ochladiť. V bežnej situácii smeruje teplá krv k pokožke, kde sa ochladzuje potením. V horúcom a vlhkom počasí sa ale pot nevyparuje – namiesto toho sa tekutiny zhromažďujú v končatinách, kvôli čomu dochádza k opuchu.
Ako si s tým poradiť: Pri vysokých teplotách sa schlaďte inak – napríklad ventilátorom alebo klimatizáciou. Po niekoľkých dňoch si telo na vysoké teploty zvykne a opuch zmizne.
2. Vyššie riziko infarktu
Extrémne výkyvy počasia zaťažujú srdce. V chladnom počasí sa srdce viac namáha, aby udržalo telo v teple, no cievy sa sťahujú, a do životne dôležitého orgánu tak prúdi menej kyslíka. Takýto nepomer dopytu a vydanej energie môže u starších alebo inak chorých ľudí viesť až k infarktu.
Ako si s tým poradiť: Ak cítite, že vám v niektorom počasí stúpa tlak a nevládzete, jednoducho sa nenamáhajte tak, ako ste bežne zvykutí.
3. Poškodenie pokožky
V chladnom počasí klesá vlhkosť vzduchu, na čo dopláca aj pokožka, ktorá je vysušená, popraskaná a podráždená, a v niektorých prípadoch sa môže zhoršiť ekzém alebo dermatitída. Silný vietor dokonca dokáže narušiť ochrannú lipidovú bariéru, kvôli čomu dochádza k miernemu krvácaniu.
Ako si s tým poradiť: Pred odchodom z domu používajte výživné krémy a krém s ochranným faktorom. Pokožku v sprche nezaťažujte prúdom horúcej vody, ktorý z nej odstraňuje prirodzené oleje.
4. Oslabené vlasy a nechty
Foto: Lek in a BIG WORLD/Shutterstock.com
Vlasy a nechty počas zimy čelia rovnakému problému ako pokožka. Cievy sa zužujú, a do periférnych častí tela tak dodávajú menšie množstvo kyslíka a výživných látok. Vlasy a nechty sú preto suché a krehké, častejšie sa lámu a inak ničia.
Ako si s tým poradiť: V sprche využívajte teplú (nie horúcu) vodu a obmedzte čas v nej strávený na minimum. Spoľahnite sa na výživné produkty, vyhnite sa agresívnym mydlám a neumývajte sa častejšie ako raz za deň. Obmedzte tiež množstvo použitého šampónu a zvýšte množstvo kondicionéru.
5. Bolesti kĺbov
Pred príchodom búrky býva v uliciach zvláštne ticho, no zmenu počasia vedia niektorí ľudia vycítiť aj oveľa osobnejším zážitkom. Pokles tlaku spôsobuje bolesť kĺbov najmä u ľudí trpiacich artritídou. Pri nízkych teplotách sa kvapaliny v kĺboch zhusťujú, takže ich pohyb je obmedzený. Pri chladnom počasí tiež tuhnú svaly a šľachy, pretože krv sa sústreďuje v oblasti vnútorných orgánov, ktoré zahrieva.
Ako si s tým poradiť: V zime noste teplé oblečenie. Zahrievanie organizmu podporuje prúdenie krvi, zvyšuje prah bolesti a uvoľňuje svaly. Bolesti a stuhnutia sa zbavíte pravidelným cvičením.
6. Zhoršenie alergie
Je zrejmé, že počasie má vplyv aj na vývoj sezónnych alergií. Počas veterných dní sa preto alergikom rýchlejšie slzia oči a upcháva nos. Počasie okrem toho spúšťa prírodné procesy, ako je opadávanie peľu, ktorý je najväčším spúšťačom alergií.
Ako si s tým poradiť: Asi ste to počuli už veľakrát, no ak patríte k alergikom, na jar sa radšej vyhýbajte prechádzkam v prírode. V domácnosti sa zbavte alergénov pomocou zvlhčovaču vzduchu a klimatizácie.
7. Nedostatok vitamínu D
Najdôležitejším zdrojom vitamínu D je slnko. Keďže chladné počasie prichádza spolu s kratšími dňami, väčšina ľudí netrávi na slnku dosť času na to, aby získala dostatok vitamínu, ktorý je zodpovedný za pevné svalstvo, optimálny krvný tlak, život bez stresu a odolnosť voči bolesti.
Ako si s tým poradiť: Vitamín D si počas zimy doplňte z náhradných zdrojov. Ak netúžite po tabletkách, jedzte viac vaječných žĺtok, húb, lososa, tuniaka a pite pomarančovú šťavu a mlieko.
8. Zlá nálada
Zlá nálada prichádza ruka v ruke s únavou a ospalosťou. Ide o bežné príznaky sezónnej depresie, ktorá opäť súvisí s nedostatkom vitamínu D. Ten ovplyvňuje aj vylučovanie serotonínu, ktorého nedostatok spôsobuje letargický pocit, ospalosť a nechuť k bežným aktivitám.
Ako si s tým poradiť: Trávte na čerstvom vzduchu čo najviac času a zásobte sa potravinami s vysokým obsahom vitamínu D. Nezabúdajte tiež na kvalitný spánok.
9. Migrény a bolesti hlavy
Foto: BlurryMe/Shutterstock.com
Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, chlad sťahuje cievy, takže aj do mozgu sa dostáva menej krvi ako v teplom počasí. Silné bolesti hlavy sa preto dostavujú najmä u ľudí, ktorí sú náchylní na migrény. Tie pritom nespôsobuje len zima v prostredí. Dochádza k nim prakticky pri akejkoľvek výraznej zmene počasia.
Ako si s tým poradiť: Ak vás trápia pravidelné migrény, skúste si pomocou denníka zapamätať, aké faktory ich spúšťajú. Ľahšie sa na ne potom dokážete pripraviť.
10. Astmatické záchvaty
Zapálené dýchacie cesty dokáže podráždiť aj malá odchýlka v počasí, preto s premenlivým počasím najviac trpia astmatici. Tým sa najhoršie darí na horúcom a vlhkom vzduchu. Priaznivý nie je ani suchý a studený vzduch, ktorý vysušuje sliznice, a tak môže vyvolať astmatický záchvat.
Ako si s tým poradiť: Astmatici by so sebou stále mali nosiť inhalátor. V chladnom počasí je dôležité udržiavať krk a hruď v teple, hydratovať sa a často si umývať ruky.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.