2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom
Väčšinou si pri infarkte spomenieme na bolesť hrude a ľavej časti tela, no zástava srdca môže prebiehať aj bezbolestne. Dva konkrétne príznaky sa zvyknú dostaviť aj niekoľko týždňov dopredu.
O infarkte môžeme hovoriť vtedy, keď dôjde k zablokovaniu tepny, ktorá slúži ako hlavný prívod okysličenej krvi do srdca. Väčšinou k nemu dochádza vplyvom viacerých faktorov, pričom za najrizikovejší sa zvykne označovať vysoký cholesterol. Rýchla reakcia na smrteľné nebezpečenstvo zvyšuje šance na celkové vyliečenie.
Na to, aby ste dokázali bezpečne vyviaznuť zo zástavy srdca, je potrebné, aby ste vy a vaši blízki poznali príznaky spájané s infarktom. Často sa hovorí najmä o bolesti hrudníka, ktorá preniká až do ramena, sánky, krku, chrbta a žalúdka. Len málokedy sa ale hovorí o miernejších príznakoch, ktoré človek v ohrození pociťuje aj niekoľko dní pred infarktom.
Dvaja z troch ľudí niekoľko dní až týždňov pred samotným infarktom pociťujú dýchavičnosť a únavu. Medzi ďalšie menej známe príznaky infarktu, ktoré sa môžu dostaviť aj niekoľko dní pred ním, patrí aj nadmerné potenie, krútenie hlavy, nevoľnosť a zvracanie. V prípade, že ste starší človek alebo diabetický pacient, nemusíte pri infarkte vôbec pociťovať známe príznaky.
Ako reagovať na prvotné známky infarktu
V prvom rade by ste čím skôr mali privolať záchranku. Môžete tak urobiť pomocou telefónneho čísla 112 alebo 155. Urobte tak aj v prípade, že si nie ste celkom istí, či vaše príznaky súvisia s infarktom.
V prvých chvíľach po spozorovaní príznakov infarktu by ste mali:
- sadnúť si a odpočívať
- užiť 300 miligramov aspirínu, ak ho máte doma
- pokojne čakať na príchod záchranárov
V prípade, že sa nachádzate v jednej domácnosti s človekom, ktorý pociťuje príznaky infarktu, no odmieta si privolať odbornú pomoc, neváhajte, a konajte zaňho. Môžete mu tým zachrániť život.
Ako sa chrániť pred infarktom
Ak sa chcete vyhnúť infarktu, v prvom rade musíte popremýšľať o svojom životnom štýle. Je dôležité vyhýbať sa mastným jedlám, a to konkrétne jedlám s vysokým obsahom nasýtených tukov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu hladiny LDL cholesterolu, ktorý blokuje tepny.
Medzi jedlá ktorým by ste sa mali vyhnúť, patria koláče, vyprážané jedlá, párky, slanina a mastné mäso. Nahraďte ich celozrnným chlebom, zeleninou a rybami.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.