V tomto veku dosahujeme kognitívny vrchol – mozog je vtedy najrýchlejší
Čím starší, tým múdrejší – je táto večne spomínaná rovnica pravdivá? Analýza mozgu šachistov odhalila pravdu.
Hovorí sa, mladosť – pochabosť. Táto fráza ľuďom dodáva dojem, že s vekom pribúdajú aj skúsenosti a intelekt, a preto zrejme všetci máme starších ľudí zafixovaných ako tých múdrejších. Nemeckí vedci sa tento predpoklad rozhodli podrobiť testu.
V priebehu uplynulých 130 rokov prebiehalo masívne pozorovanie tisícok hráčov šachu, ktorého cieľom bolo zistiť, či sa kognitívne schopnosti mozgu zlepšujú postupom veku. Univerzita Ludwiga Maximiliana v Mníchove počas výskumu zistila, že tieto schopnosti dosahujú vrchol vo veku 35 rokov. Po 45. narodeninách začínajú postupne klesať.
To však nie je všetko – vďaka dlhému časovému rámcu, v ktorom prebiehal výskum, tiež vieme, že človek je dnes inteligentnejší ako bol pred 130 rokmi.
Človek je rok čo rok múdrejší
Ekonóm Uwe Sunde s kolegami analyzoval viac ako 1,6 milióna ťahov vo vyše 24.000 šachových hrách, ktoré sa konali v období od roku 1890 po rok 2014. Autori štúdie porovnali každý ťah hráča s ťahom, ktorý počítač vyhodnotil ako optimálny. Na základe toho bolo možné určiť výkonnosť mozgu pri každej hre.
„Vďaka tomu vieme získať presné a porovnateľné hodnoty jednotlivých výkonov u jedinca v rozličnom veku,“ uvádzajú vedci v štúdii. „Za posledných 125 rokov sa výkon ľudského mozgu zlepšil, čo je najviac pozorovateľné u osôb mladších ako 20 rokov.“
Z výskumu síce vyplýva, že ľudstvo je každým rokom inteligentnejšie, no s týmto zistením sa spájajú aj určité obmedzenia. Napríklad nie je možné určiť spoľahlivý nástroj porovnania kognitívnych schopností človeka v roku 1890 a človeka v roku 2014, ktorý by bral do úvahy technologický pokrok a environmentálne faktory, a podľa toho určil výsledok.
Ak sa ale pridŕžame stanovenej teórie, je zrejmé, že kognitívne schopnosti ľudí dosahovali najrýchlejší rast v 90. rokoch minulého storočia. V tomto čase zároveň široká verejnosť získala prístup k počítačom, ktoré dokázali generovať šachové ťahy v hre proti človeku.
Už asi 30 rokov má väčšina z nás prístup k online šachovým turnajom, kde si môžeme trénovať logické premýšľanie. Nie je preto prekvapivé, že boom v myslení nastal práve v 90. rokoch.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.