Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep
Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.
Mnoho spánkových štúdií ukazuje, aký dôležitý je dobrý spánok pre naše celkové zdravie. Väčšina výskumov sa zhoduje v tom, že každodenný, aspoň sedem-hodinový spánok môže znížiť riziko mnohých ochorení, ako je mŕtvica, kardiovaskulárne choroby a cukrovka.
Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále NPJ Digital Medicine však dodáva, že okrem dĺžky spánku je rovnako dôležité, kedy sa ukladáte do postele. Vedci z University of Notre Dame zistili, že neustále sa meniaca doba spánku môže mať negatívny vplyv na váš srdcový rytmus.
Štúdia skúmala koreláciu medzi pravidelným spánkom a pokojovou srdcovou frekvenciou. Výsledky zistili, že ľudia, ktorí idú spať dokonca o 30 minút neskôr, ako je ich obvyklý čas spánku, majú výrazne vyšší pokojový pulz, ktorý pretrváva aj v nasledujúci deň.
„Už vieme, že zvýšenie pokojovej srdcovej frekvencie znamená zvýšené riziko pre kardiovaskulárne zdravie,“ uvádza v tlačovej správe hlavný autor štúdie Nitesh Chawla. "Našou štúdiou sme zistili, že aj keď v noci spíte sedem hodín, ak nechodíte každú noc spať v rovnakom čase, zvyšuje sa nielen váš pokojový srdcový rytmus, keď spíte, ale prenesie sa do nasledujúceho dňa."
Ako súvisí spánok so srdcovým tepom
Chawla a jeho tím analyzovali údaje od 557 univerzitných študentov z ich smart hodiniek počas štyroch rokov. Dohromady tím sledoval 255 736 záznamov spánku, pričom analyzovali čas zaspávania, spánkové vzorce a pokojový srdcový rytmus každej osoby.
Výsledky ukazujú významné zvýšenie pokojového tepu, keď jednotlivci išli spať o jednu až 30 minút neskôr, ako obvykle. V štúdii vedci považovali akúkoľvek odchýlku do jednej hodiny od bežného času spánku účastníka za normálnu. Čím neskôr išiel človek spať, tým viac sa mu zvýšil tep.
Prekvapujúcim zistením je, že ak človek ide spať skôr ako zvyčajne, tiež sa zvýši jeho pokojový srdcový rytmus, no záleží na tom, ako skoro zaspí. Ísť do postele o 30 minút skôr ako obvykle má malý vplyv, ale ísť do postele o viac ako pol hodiny skôr výrazne zvyšuje pokojový tep. Našťastie, vedci tvrdia, že táto zmena sa počas noci vyrovnáva.
Od pracovných povinností až po závislosti na mobilných telefónoch, ľudia majú stále viac prekážok pri pravidelnom spánku. Zatiaľ čo cirkadiánne rytmy, lieky a faktory životného štýlu ovplyvňujú zdravé spánkové návyky, Chawla varuje, že musíme brať do úvahy aj pravidelnosť spánku.
Ľudia by sa mali snažiť udržať si rovnaký spánkový režim aj počas víkendu „Pre pracovníkov na zmeny a pre tých, ktorí často cestujú, je spánok každú noc v rovnakom čase výzvou. Zavedenie zdravej spánkovej rutiny je očividne krok číslo jeden. Ale dodržiavať ju je rovnako dôležité,“ dodal Chawla.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.