Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie
- 20:41 24.10.2020
- Bratislava
Anesteziológ popísal presný postup aplikovania orotracheálnej intubácie. Podľa jeho slov ide o náročný a bolestivý zákrok.
V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a stúpajúcim počtom hospitalizovaných pacientov sa čoraz častejšie v spoločnosti hovorí o umelej pľúcnej ventilácii. Väčšina ľudí má predstavu o tom, ako za človeka dýchajú prístroje, no málo z nich tuší, ako prebieha ich pripojenie.
Anesteziológ Jakub Vallo z Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava pre ministerstvo zdravotníctva na figuríne demonštroval postup, aký sa aplikuje pri zavádzaní ventilácie.
Vallo hovorí o takzvanej orotracheálnej intubácii – pri nej sa cez ústa do priedušnice zavádza orotracheálna kanyla. Ako pomocný nástroj pritom slúži laryngoskop.
„Zavádzanie pľúcnej ventilácie je pomerne náročný, nepríjemný a bolestivý akt, pacient je počas neho uspatý, ale môžeme vďaka tomu zachrániť životy ľudí s ťažkým priebehom COVIDu-19,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva na Facebooku. Vallo vysvetľuje, že najbolestivejšou časťou zákroku je prechod kanyly cez hlasivky, ktoré majú množstvo nervových zakončení.
Anesteziológ vykonáva zákrok spoza hlavy ležiaceho pacienta, pričom aplikácia nemusí vyjsť na prvýkrát. „Nie je to až také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá,“ hovorí Vallo vo videu. „Dosiahnuť dobrý level, bezpečný a expertný level v orotracheálnej intubácii, trvá, popisuje sa, až 500 až 700-krát.“ Po zavedení kanyly je pacienta možné napojiť na prístroj alebo zaňho dýchať ručne pomocou vakov.
ANESTEZIOLÓG JAKUB VALLO O INTUBÁCII NA PĽÚCNY VENTILÁTORANESTEZIOLÓG JAKUB VALLO O INTUBÁCII NA PĽÚCNY VENTILÁTOR Anesteziológ Jakub Vallo ukazuje na umelej figuríne, ako prebieha intubácia pacienta na pľúcny ventilátor. V súčasnosti je na pľúcnej ventilácii 51 pacientov s ťažkým priebehom Covidu-19. Zavádzanie pľúcnej ventilácie je pomerne náročný, nepríjemný a bolestivý akt, pacient je počas neho uspatý, ale môžeme vďaka tomu zachrániť životy ľudí s ťažkým priebehom Covidu-19. Pacienti na ventilátoroch strávia častokrát až niekoľko týždňov a okrem samotného ventilátora potrebujú veľkú starostlivosť zo strany zdravotníkov. Našim zdravotníkom môžete pomôcť tým, že dodržiavate ROR, ale aj všetky ďalšie opatrenia a vyhnete sa nákaze alebo tomu, aby ste ju sami šírili. Ďakujeme, že sa chránite a pomáhate nám.
Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 20. októbra 2020
„V súčasnosti je na pľúcnej ventilácii 51 pacientov s ťažkým priebehom COVIDu-19,“ informuje ministerstvo s tým, že pacienti vo väčšine prípadov trávia na ventilátoroch aj niekoľko týždňov. Okrem ventilácie si vyžadujú aj nadmernú starostlivosť zo strany zdravotníkov.
„Našim zdravotníkom môžete pomôcť tým, že dodržiavate ROR, ale aj všetky ďalšie opatrenia a vyhnete sa nákaze alebo tomu, aby ste ju sami šírili,“ dodáva ministerstvo.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.