• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

7 faktov, ktoré by ste mali vedieť o zápale pľúc

  • 8:49 31.10.2020
  • Bratislava
7 faktov, ktoré by ste mali vedieť o zápale pľúc

Mnoho ľudí nevie, že rizikové skupiny sa pred zápalom pľúc môžu chrániť aj očkovaním. Okrem toho existujú až dva druhy zápalu pľúc. Aké ďalšie fakty o tomto ochorení vám doteraz unikali?

Zápal pľúc je zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k naplneniu pľúcnych mechúrikov (alveol) tekutinou alebo hlienom, čo spôsobuje sťažené dýchanie. Medzi najčastejšie príznaky ochorenia patrí suchý alebo hlienový kašeľ, horúčka, zimnica a slabosť. Za menej časté považujeme príznaky ako nevoľnosť, zvracanie, hnačka, bolesť hrude a dýchavičnosť.

V prípade, že má ochorenie závažnejší priebeh, môžeme pozorovať príznaky ako dýchavičnosť, zmätenosť, menej časté močenie a točenie hlavy.

Slovenský Národný portál zdravia označuje za najčastejšiu príčinu vzniku zápalu pľúc baktériu Streptococcus pneumoniae, ktorá sa šíri kvapôčkami (kýchaním, kašľom alebo blízkym kontaktom s infikovanou osobou). Pneumokokovému zápalu pľúc podľa portálu ročne podľahne najmenej 2500 Slovákov, kvôli čomu ho možno označiť za jednu z najčastejších príčin úmrtí.

O zápale pľúc sa za posledné mesiace hovorí častejšie najmä v súvislosti s pandémiou COVID-19. U niektorých totiž nový koronavírus nezanecháva žiadne príznaky, iní zas pociťujú ťažkosti v podobe horúčky, bolesti končatín, suchého kašľa, slabosti, zimnice, bolesti hlavy, opuchnutého hrdla a straty chute a čuchu.

Pri vážnejších príznakoch COVIDu-19, ktorými sú najmä horúčka, kašeľ a krátkosť dychu (dýchavičnosť), sa dá predpokladať, že ochorenie výrazne postihlo pľúca. Okrem vírusu a infekcie tak dýchací orgán čelí aj útoku sekundárneho zápalu pľúc. Takáto kombinácia môže viesť k trvalým následkom.

Tu je sedem ďalších podstatných faktov, ktoré by ste o zápale pľúc mali vedieť:

1. Môže byť bakteriálny alebo vírusový

V článku sme už spomenuli pneumokokový zápal pľúc, ktorý je spôsobovaný baktériami. Okrem toho môže zápal pľúc vyvolať aj vírus, ako je to napríklad v prípade SARS alebo SARS-CoV-2 (spôsobuje ochorenie COVID-19).

2. Ohrozuje mladých aj starých

Najväčšie riziko nákazy zápalom pľúc a ťažkého priebehu hrozí malým deťom a seniorom nad 65 rokov. Napriek tomu, že sa môže zdať, že zápalom pľúc trpia predovšetkým staršie osoby, z celosvetového hľadiska ide o hlavnú príčinu hospitalizácií a úmrtí detí mladších ako 5 rokov.

3. Existujú vakcíny, ktoré chránia pred pneumokokovým zápalom pľúc

Malé deti a dojčatá do veku 2 rokov chráni pred vznikom bakteriálneho zápalu pľúc pneumokoková konjugovaná vakcína. Existuje aj variant pre dospelých pod názvom pneumokoková polysacharidová vakcína, ktorou sa môžu zaočkovať ľudia vo veku 50-59 rokov, no máloktorí pacienti o ňu majú záujem.

4. Šíri sa medziľudským kontaktom, ale aj inak

Pri nákazlivých ochoreniach dýchacích ciest sa vírusy a baktérie dokážu preniesť z človeka na človeka pri kašľaní alebo kýchaní. Takto prenesené ochorenie môže mať mierny až ťažký priebeh.

5. Liečba môže vyzerať dvojako

K liečbe sa pristupuje podľa toho, či ide o vážnejší prípad, ktorý si vyžaduje hospitalizáciu, alebo prípad s ľahším priebehom, ktorý sa dá liečiť doma. Rozhoduje aj kvalita imunitného systému nakazeného.

Keďže pôvodca zápalu pľúc nie je vždy bezprostredne známy, liečba takmer vždy začína užívaním antibiotík, ktoré odstránia bakteriálne infekcie. Pri domácej liečbe sa predpisuje viacero druhov ústne podávaných antibiotík. Pri nemocničnej liečbe sa antibiotiká zavádzajú intravenózne.

6. Voľne dostupné lieky pomôžu zmierniť príznaky

Pri horúčke a bolesti sa spoľahnite napríklad na obyčajný ibuprofén. Ak kvôli kašľu nemôžete spávať, v lekárni si pýtajte sirup alebo kvapky na zmiernenie kašľa alebo zjemnenie hlienov. Obidve tieto zložky nájdete v mnohých prípravkoch určených na liečbu chrípky a prechladnutia, no treba dodať, že voľne dostupný liek zápal pľúc nikdy celkom nevylieči.

7. Zápal pľúc spôsobený COVIDom-19 môže zanechať trvalé následky

Pri bežnom zápale pľúc sa nestáva často, že pacienti pociťujú dlhodobé následky. Pri zápale pľúc vyvolanom koronavírusom to ale môže byť inak. Dlho po prekonaní ochorenia pacienti napríklad pociťujú príznaky syndrómu akútnej dychovej tiesne. Nakazení, ktorí sa stretnú s týmto syndrómom, bývajú v najťažších chvíľach napojení na pľúcnu ventiláciu. Po návrate do bežného života im ostávajú jazvy na pľúcach, ktoré výrazne znižujú kvalitu ich života.

Zdroj: Info.sk, DP, harvard.edu, npz.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.