10 mýtov o chrípke, ktorým stále veríte aj vy

Boríme mýty o očkovaní, ochorení, liečbe a prognóze. Toto je pravá tvár chrípky.
Ak ste už ležali v posteli s chrípkou, určite viete, že toto ochorenie vás na pár dní môže úplne „odstaviť“. Žiaľ, napriek tomu že ide o mimoriadne bežnú chorobu, mnohí z nás stále veria mýtom, ktoré o nej kolujú. Toto je 10 najčastejších z nich:
1. Po očkovaní ochoriete
Vakcína proti chrípke obsahuje neaktívny vírus, ktorý nedokáže prenášať infekciu. To znamená, že ľudia, ktorí ochorejú krátko po očkovaní, by v tom čase ochoreli aj bez neho. Po očkovaní trvá približne jeden až dva týždne, kým získate schopnosť celkovej ochrany pred chrípkou, ale veľa ľudí si myslí, že keď po očkovaní ochorie, automaticky to znamená, že sa museli nakaziť vakcínou.
2. Zdraví ľudia nepotrebujú očkovanie
Na očkovanie by nemali zanevrieť najmä ľudia s chronickými ochoreniami alebo ochoreniami oslabujúcimi imunitný systém, no vyťažiť z neho môžu aj celkom zdraví pacienti. Očkovanie sa počas októbra a novembra každoročne dokonca odporúča aj tehotným ženám, ktoré tak nechránia len seba, ale aj dieťatko.
3. Očkovanie ako ochrana celkom postačuje
Okrem očkovania existuje ešte niekoľko ďalších spôsobov, ako sa počas chrípkovej sezóny chrániť pred ochorením. Spomenieme napríklad vyhýbanie sa kontaktom s nakazenými, pravidelné umývanie rúk, zdravú životosprávu, prípadne užívanie vitamínových doplnkov.
4. Chrípka nie je o nič horšia ako prechladnutie
Chrípka síce nemusí mať najťažší priebeh, no i tak ju netreba podceniť. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR uvádza, že v roku 2019 lekári zaznamenali vyše 157-tisíc prípadov chrípkových ochorení, pričom hospitalizácia bola potrebná v 123 prípadoch a u 57 osôb došlo k úmrtiu. Medzi najohrozenejších pritom patria zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, pacienti s chronickými ochoreniami a osoby s oslabenou imunitou.
5. Chrípku nemôžete prenášať, ak sa necítite choro
Podľa Harvardskej univerzity až 20-30 percent nositeľov vírusu chrípky nepociťuje žiadne príznaky. Viac asi nemusíme dodávať.
6. Očkovať sa netreba každý rok
Vírus chrípky každý rok mutuje, takže každoročné očkovanie podporuje imunitu v lepšej ochrane. „Očkovacia látka proti chrípke sa tomu svojím zložením prispôsobuje pred začatím každej chrípkovej sezóny. Pozostáva z častí tých vírusov chrípky, ktoré najčastejšie cirkulovali v populácii v priebehu predchádzajúcej chrípkovej sezóny,“ uvádza ÚVZ SR.
7. Chrípkou sa nakazíte, ak vyjdete von bez bundy, s mokrými vlasmi alebo sedením pri otvorenom okne
Jediný spôsob, ako je možné nakaziť sa chrípkou, je prostredníctvom kontaktu s vírusom chrípky. Je pravda, že sa mu najviac darí v chladnejšom počasí, no samotné poveternostné podmienky nie sú jeho prenášač.
8. Počas chrípky treba menej jesť
V prípade chrípky aj prechladnutia je kľúčový v prvom rade pitný režim. To, koľko toho pri ochorení zjete, o ničom nerozhoduje. Na druhej strane je pochopiteľné, že toho veľa nezjete kvôli nízkemu apetítu, no v takom prípade si treba dať pozor na dostatočný príjem živín a vitamínov.
9. Slepačí vývar urýchli proces liečby
Niet pochýb o tom, že teplé nápoje zmiernia bolesť hrdla a dodajú telu tekutiny. Konkrétne slepačí vývar ale neobsahuje žiadne látky, o ktorých by bolo známe, že pomáhajú liečiť chrípkové ochorenia.
10. Pri horúčke sú potrebné antibiotiká
Antibiotiká zaberajú na baktériami prenášané ochorenia, čo však nie je prípad chrípky. Ak sa však príznaky pri chrípke zhoršujú, je možné, že sa pri nej vyvinula aj bakteriálna nákaza, čo vám pomôže jednoznačne určiť lekár. Vtedy by mohla pomôcť aj antibiotická liečba.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.