Nájdete ich všade v lese: Trnky sú nálož plná zdravia
Pomôžu s trávením, zachránia zdravie zubov a hrdla a dokonale detoxikujú telo. Hoci sa o trnkách často nerozpráva, v lese by ste ich určite nemali obchádzať.
Slivka trnková, trnka obyčajná, alebo jednoducho trnka je nízky rozrastený krík s tmavou tŕnistou kôrou, bielymi kvetmi a tmavomodrými drobnými plodmi. Prirodzene sa vyskytuje v Európe, západnej Ázii a severnej Afrike, no dnes ho už možno nájsť aj v okolí Nového Zélandu, Tasmánie a Severnej Ameriky.
Archeologické nálezy z írskeho Dublinu naznačujú, že trnky sa používali ako bylina už v 13. storočí. Vo Veľkej Británii ich využívali na odstrašenie dobytka, ktorý by sa pokúsil utiecť z ohrady. Vďaka hustote kríkov sa trnky používali aj na poliach ako bariéra pred snehom či vetrom.
Trnky by sa mali zbierať po odznení prvých jesenných mrazov – vtedy je ich chuť jemnejšia. V anglických poverách sa o trnkách hovorí ako o symbole nešťastia, a veriaci predpokladajú, že tŕňová koruna Ježiša Krista bola vyrobená práve z trnkového dreva. Pranostiky zas hovoria o tom, že ak trnka bohato zarodí, čaká nás tuhá zima.
Trnky sa už dlhé roky považujú aj za prírodnú medicínu. Majú diuretické, laxatívne, protizápalové a iné vlastnosti, vďaka ktorým sa ich rozhodne oplatí jesť častejšie. Presvedčí vás o tom aj týchto 11 dôvodov:
1. Zlepšujú trávenie
Trnky sa oplatí zbierať po prvých mrazoch v roku; Foto: SusaZoom/Shutterstock.com
Trnky zlepšujú trávenie, uvoľňujú zápchu, liečia tráviace ťažkosti, redukujú nafukovanie a zastavujú hnačku. Oplatí sa využiť aj vysušené kvety, ktoré vo forme čaju zvyšujú chuť do jedla. Na tráviace ťažkosti sa oplatí jesť trnkový džem alebo marmeládu.
2. Liečia ťažkosti s dýchaním
Kvety trnky sú mocným prírodným prostriedkom na liečbu dýchacích problémov. Je známe, že uľahčujú vykašliavanie, vďaka čomu pomáhajú aj v boji proti chrípke a nachladnutiu. Vývar z trnkovej kôry dokonca znižuje horúčku.
3. Chránia pred zubným kazom
Trnky poskytujú aj antibakteriálne účinky, vďaka ktorým sa nemusíte báť vzniku zubných kazov. Okrem toho pôsobia antioxidačne a chránia pred oxidačným stresom, ktorý tiež prispieva ku vzniku kazov.
4. Detoxikujú telo
Trnkové kríky sú nízke a rozkošatené. Na jar sú bohato obsypané žiarivobielymi kvetmi; Foto: nadiia_oborska/Shutterstock.com
Trnky dokážu eliminovať toxíny z krvi a obsahujú množstvo rutínu, čo je silný antioxidant pomáhajúci aj pri detoxe. Trnky tiež chránia pred vznikom dny a reumy.
5. Chránia pred rakovinou
Trnky zabraňujú rozmnožovaniu rakovinových buniek a ich rastu. Takisto zabraňujú vzniku zápalových látok, ktoré pri ochorení poškodzujú DNA.
6. Liečia ochorenia obličiek a močového mechúra
Kvety trnky sa používajú aj na uvoľnenie zadržiavanej vody. Pomáhajú aj pri liečbe obličkových kameňov a iných ochorení tohto orgánu. Trnky tiež pomáhajú uvoľniť kŕče v bruchu a nervovú bolesť.
7. Pomáhajú pri únave a vyčerpaní
Pitie vody zmiešanej s rozdrvenou kôrou trnky vo forme prášku má upokojujúci účinok, takže pomáha aj pri vyčerpaní a dodáva vitalitu. Rovnaký účinok má trnkový čaj s výťažkom z byliny. Pri problémoch ako nespavosť, triaška alebo nedostatok záujmu, ktoré sa dostavujú ako príznak menopauzy, pomáha pitie čaju z vylúhovaných trnkových kvetov.
8. Liečia a chránia pred srdcovými ochoreniami
Kvety trnky sú jedlé, a rovnako, ako plody, aj ony pomáhajú pri liečbe rôznych ťažkostí; Foto: Zaria/Shutterstock.com
Trnky obsahujú niekoľko silných flavonoidov, vrátane quercetínu a kemferolu. Zdravie srdca podporujú fenolové kyseliny a antokyány. Flavonoidy zas chránia srdce pred zápalom a oxidačným stresom.
9. Chránia pred zápalom v ústach a hrtane
Aj lekári odporúčajú trnky ako prostriedok pri zmierňovaní zahlienenia hrdla a hrtanu. Pri bolestiach môžete hrdlo vyplachovať čerstvou šťavou z dozretých trniek. Pri zápale mandlí zas pomôže výplach s extraktom z trnkových kvetov.
10. Podporujú krásu pokožky
Kozmetické spoločnosti už dávno odhalili zázračnú moc trnkových šupiek, ktoré sa pridávajú do masiek na tvár. Vlastnú kúru si môžete pripraviť aj doma – stačí, keď extrakt z trniek, ktorý je bohatý na vitamín C a taníny, aplikujete na pokožku tváre. Trnkový olej zas zmierňuje strie.
11. Osviežujú dych
Ovocie sa môže využiť aj vo forme výplachu úst, čím sa odstránia baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú pokazený dych. Trnky dokonca pomáhajú ľuďom s astmou a ďalšími dýchacími ochoreniami.
Trnky v kuchyni
Foto: Chursina Viktoriia/Shutterstock.com
Trnky sa dajú konzumovať surové alebo tepelne spracované. Často sa používajú ako prísada do sirupu a kompótu alebo ako dochucovadlo pri výrobe liehovín.
Listy trniek sú vhodné pri príprave čaju. Rovnakú funkciu spĺňajú aj vysušené plody. Kvety trnky sú jedlé a tiež sa z nich dá pripraviť čaj, no rovnako sa hodia ako ozdoba pekárenských výrobkov.
Trnky sa okrem toho hodia do džemu či marmelády, a domáce pekárky z nich môžu pripraviť koláč alebo tortu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.