Títo pacienti sú pozitívni na COVID-19 aj po zotavení, môžu tak ďalej šíriť vírus
Nové zistenia naznačujú, že časť pacientov zotavených z COVID-19 môže byť stále asymptomatickými prenášačmi.
Zatiaľ čo pandémia koronavírusu si po celom svete vyžiadala vysokú daň, našťastie sa z COVID-19 uzdravili už desiatky miliónov ľudí. Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise American Journal of Preventive Medicine bohužiaľ zistila, že mnoho z týchto jedincov môže byť stále chorých a nevedia o tom. Vedci v Taliansku tvrdia, že takmer 17 percent pacientov, ktorí sa úplne zotavili z infekcie COVID-19, má pri opakovaných kontrolách stále pozitívny test na prítomnosť vírusu.
Vedci z Agostino Gemelli University Policlinic sledovali skupinu uzdravených pacientov s COVID-19, aby zistili, ako ich telá reagujú po liečbe a karanténe. Štúdia zahŕňala 131 pacientov, ktorí spĺňali pokyny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre ukončenie karantény po infekcii. Podľa týchto pokynov musí byť pacient bez horúčky aspoň tri dni, musí dôjsť k zlepšeniu príznakov a musí mať dva negatívne testy na COVID-19 s odstupom najmenej 24 hodín.
Zatiaľ čo skupina pôvodne spĺňala štandardy WHO na zotavenie z koronavírusu, 22 (alebo 16,7%) účastníkov malo pozitívny test na COVID počas následných skríningov. Vedci dodávajú, že u pacientov, ktorí stále majú bolesti v krku a upchatý nos, je pravdepodobnejšie, že u nich bude test opätovne pozitívny. Ako uviedol v tlačovej správe vedúci výskumu Francesco Landi:
"Naše objavy naznačujú, že pozoruhodná miera uzdravených pacientov s COVID-19 môže byť stále asymptomatickými nosičmi vírusu. Hlavnou otázkou pre obmedzenie pandemickej infekcie SARS-CoV-2, na ktorú si ešte musíme odpovedať, je, či pretrvávajúca prítomnosť vírusových častíc znamená, že pacienti sú stále nákazliví.“
Výsledky tiež nepreukázali žiadny významný rozdiel vo veku alebo pohlaví pacientov s pozitívnym alebo negatívnym testom. Žiadny zo zotavených pacientov nemal horúčku a všetci hlásili zlepšenie ich stavu predtým, ako im vyšiel pozitívny test.
Medzi príznaky, ktoré veľká časť skupiny naďalej hlásila, patrili únava (51%), ťažkosti s dýchaním (44%) a kašeľ (17%). Neboli však hlavným faktorom pri pozitívnom alebo negatívnom teste. Iba bolesti v krku (18% oproti 4%) a rinitída (27% oproti 2%) sa pozorovali omnoho viac pozitívnych pacientov ako u negatívnych pacientov. Ako v závere dodáva Landi:
„Lekári a vedci sa zamerali na akútnu fázu COVID-19, je však potrebné nepretržité sledovanie dlhotrvajúcich účinkov po prepustení.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.