Ušný maz ako indikátor stresu? Vedci hovoria o revolučnom vynáleze
Domáci test, ktorý by v blízkej dobe mohol nahradiť klasické odoberanie vzoriek ušného mazu pomocou striekačky, zaisťuje rýchlejší, lacnejší a menej náročný postup.
Ušný maz by sa čoskoro mohol stať prostriedkom, pomocou ktorého si z prostredia domácnosti dokážeme zistiť hladinu kortizolu v organizme, ktorý predpovedá, či človek podlieha stresu alebo depresii.
Experti z University College London a King's College vytvorili jednoduché zariadenie, ktoré dokáže „odobrať vzorku a rýchlo, lacno a efektívne ju analyzovať“. Zariadenie je navyše určené aj na domáce použitie a v budúcnosti by z ušného mazu malo dokázať určiť aj prítomnosť protilátok na COVID-19 a hladinu glukózy v krvi.
Hladina kortizulu sa v tele neustále mení, kvôli čomu sa len ťažko meria. Pri meraní sa najčastejšie využívajú ľudské vlasy, čo je však nevyhovujúce pri niektorých pacientoch s redšími vlasmi a ochlpením.
„V porovnaní s ušným mazom je analýza vlasov aj náročnejšia na čas a peniaze. Dodnes však neexistoval spoľahlivý a nestresujúci spôsob vzorkovania ušného mazu,“ vysvetľuje vedecký tím.
Doktor Andres Herane-Vives, ktorý sa na vypracovaní štúdie podieľal ako vedúci autor, zdôrazňuje, že vzorka kortizolu nemusí verne zobrazovať chronickú hladinu tohto hormónu v tele kvôli fluktuácii. „Okrem toho samotné odoberanie vzorky môže spôsobiť stres a ovplyvniť tak výsledky.“
Herane-Vives ďalej vysvetľuje, že vzorky kortizolu z ušného mazu sú stabilnejšie. K analýze ušného mazu ho priviedol svojím zložením podobný včelí vosk, o ktorom vedci vedeli, že je odolný voči napadnutiu baktériami. Keďže ušný maz má podobné vlastnosti, ľudia by si mohli vzorku odobrať doma, a nepoškodenú ju odoslať do laboratória na spracovanie.
Zariadenie na odobratie vzorky ušného mazu sa navonok podobá vatovej tyčinke. Je však vybavené telieskom, ktoré zabezpečí, aby si pacient pri odoberaní vzorky nezašiel príliš hlboko do ucha a nespôsobil zranenie.
Koniec tyčinky je pokrytý špongiou z organického materiálu. V nej je vsiaknutý roztok, ktorý sa osvedčil pri odoberaní vzoriek. Zariadenie už otestovali na 37 dobrovoľníkoch, pričom samostatne odobraté vzorky ušného mazu pomocou tyčinky vykazovali vyššiu prítomnosť kortizolu ako napríklad vzorky odobraté z vlasov. Okrem toho boli najmenej ovplyvnené krátkodobými stresovými faktormi, ako je konzumácia alkoholu alebo stresujúca skúsenosť.
Vzorky ušného mazu sa dosiaľ odoberali pomocou injekčnej striekačky, čo je nepríjemný a mierne bolestivý zákrok. Účastníci výskumu, ktorí majú s takýmto postupom skúsenosť, si preto chválili domáci test, ktorý im nespôsoboval bolesť ani stres.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.