Koronavírus v obchodoch: Títo pracovníci sú najviac rizikoví, väčšina z nich nemá symptómy
Výsledky štúdie ukázali, že až 75% pracovníkov v obchodoch s potravinami je nakazených koronavírusom, no nemá žiadne príznaky.
Aj keď sú koronavírusom ohrození pracovníci v takmer všetkých povolaniach, existuje len málo odvetví, v ktorých pracovníci prichádzajú do kontaktu s takým veľkým množstvom ľudí, ako sú potravinové reťazce.
Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Occupational & Environmental Medicine ukázala, že jeden z piatich zamestnancov obchodu s potravinami je pozitívnych na COVID-19. Dôležitejšie však je, že podľa vedcov väčšina z týchto pracovníkov nemá žiadne príznaky.
Tím výskumníkov z Bostonu odhalil, že pracovníci v potravinách, najmä tí, ktorí obsluhujú zákazníkov, majú päťkrát vyššiu pravdepodobnosť, že sa nakazia COVID-19 ako ostatní zamestnanci. Zo 104 pracovníkov potravín v Bostone malo 20 pozitívny test na koronavírus. Z tejto skupiny bolo ohromujúcich 76 percent bez príznakov.
Pred testovaním pracovníkov im dali dotazník o ich životnom štýle, anamnéze, histórii pracovných miest a úlohách v obchode. Pracovníci tiež poskytli údaje o ich dochádzaní do práce a ich snahe o sociálne dištancovanie. Dotazníky ukázali, že 91 percent pracovníkov s COVID-19 malo prácu, ktorá zahŕňala interakciu so zákazníkmi.
Ako uvádzajú autori štúdie v tlačovej správe:
„Toto je prvá štúdia, ktorá demonštruje významnú mieru asymptomatickej infekcie, riziká vystavenia a s tým spojený psychologický strach pracovníkov obchodu s potravinami počas pandémie. Akonáhle sú pracovníci infikovaní SARS-CoV-2, môžu sa stať významným zdrojom prenosu v komunite, ktorú obsluhujú.“
Zamestnanci obchodov s potravinami pociťujú duševné vyčerpanie
Štúdia tiež ukazuje, že mnohí z pracovníkov v obchodoch s potravinami pociťujú napätie z pandémie. Z 99 pracovníkov, ktorí vyplnili dotazníky o duševnom zdraví, 24 uviedlo, že majú aspoň miernu úzkosť. Takmer polovica (46%) dodáva, že nie je schopná sa v práci sociálne dištancovať.
Zistenia z prieskumu ukazujú, že osem pracovníkov trpelo miernou depresiou. Zistilo sa, že títo zamestnanci sa menej dištancujú a cestujú hromadnou dopravou častejšie ako pracovníci bez depresie. U zamestnancov dochádzajúcich do práce autom, na bicykli alebo pešo je o 90 percent nižšia pravdepodobnosť hlásenia príznakov depresie.
Vedci varujú, že ich výsledky pochádzajú iba z jedného obchodu a malej vzorky ľudí. Tvrdia, že štúdia odhaľuje dôvod, prečo musia vládni úradníci a dokonca aj podniky konať proaktívne s cieľom obmedziť šírenie.
Vedci odporúčajú, aby zamestnávatelia a vládni úradníci podnikli stratégie prevencie a administratívne opatrenia na zníženie medziľudských kontaktov, opakované a pravidelné testovanie zamestnancov na SARS-CoV-2, aby zaistili zdravie a bezpečnosť pracovníkov.
Zároveň poukazujú na dôležitosť poskytovnia komplexných asistenčných služieb pre zamestnancov, aby im pomohli vyrovnať sa s psychickými ťažkosťami počas pandémie COVID-19.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.