Ako zistiť, či v spánku škrípete zubami: Ráno skontrolujte tieto príznaky
Bruxizmus, alebo škrípanie zubami, môže pri zanedbaní prevencie viesť až k zlomeninám a štiepeniu zubov. Ako zistiť, či sa týka aj vás, a ako si s ním poradiť?
Niektorí to robia odmala, iní zas škrípu zubami následkom stresu. V oboch prípadoch tento zvyk spôsobuje trvalé následky v podobe lámania a praskania zuba alebo zubov.
Na škrípaní zubov je najhoršie to, že mnohí z nás nevedia, že sa ho dopúšťajú. Obľúbeným časom človeka na túto aktivitu je noc, a počas spánku je len ťažké zlozvyk zastaviť. Na druhej strane ak sa naučíme včas spoznať príznaky, je väčšia šanca, že sa nám s tým podarí niečo urobiť.
Prečo škrípeme zubami?
Škrípanie zubami je pre mnohých prekvapenie, o ktorom informuje zubný lekár. Žiaľ, k určeniu príčiny lámania zubov často dochádza neskoro. „Zubári stále pripomínajú tento problém, pretože vidia jeho klinické následky. Pacienti obvykle ani nevedia, že to robia, kým nie je príliš neskoro, a zuby sa začnú lámať, štiepiť a niekedy vypadávať,“ vysvetľuje zubár s 20-ročnou praxou Todd Bertman.
Bruxizmus, ako sa škrípanie zubami odborne nazýva, je podľa lekárov neurologická odpoveď tela. Ide o kombináciu fyzických, psychologických a genetických faktorov, ktoré sa v ojedinelých momentoch prejavujú aj počas dňa pri plnej koncentrácii.
Frekvenciu a intenzitu bruxizmu zvyšuje vysoká úroveň stresu počas dňa. Vieme aj o ďalších menej známych spúšťačoch, ako je spánkové apnoe a niektoré lieky podporujúce aktivitu.
Príznaky bruxizmu
Lámanie a štiepenie zubov obvykle poukazuje na bruxizmus; Foto: MacroDental/Shutterstock.com
Škrípanie zubami zvykne ako prvý odhaliť zubár pri prehliadke, ale je niekoľko znakov, ktoré môžete doma sledovať aj vy. Bruxizmus sa prejavuje týmito príznakmi:
- opotrebovanie zubov
- nadmerné množstvo škvŕn na zuboch
- zlomený zub
- citlivosť na chlad
- nerovné zuby
- hypertrofické svaly sánky (hranatá sánka)
- prebúdzanie s bolesťou sánky
- prebúdzanie s bolesťou hlavy, najmä na bokoch a/alebo čele
Pri mapovaní príznakov škrípania zubov je tiež dôležité neustále si uvedomovať, čo robíte so zubmi. Manhattanská zubárka Tammy Chenová vysvetľuje:
„Dotýkajú sa vám práve teraz zuby? Aj počas toho, ako čítate tento článok? Ak áno, ide o jasný znak toho, že si spôsobujete poškodenie – zuby by sa vám počas dňa vôbec nemali dotýkať, pokiaľ neprežúvate jedlo. Naopak, sánka má byť uvoľnená a medzi zubami by pri zavretých ústach mala stále byť medzera. Dávajte si pozor na škrípanie počas dňa, a ak sa pri ňom pristihnete, hneď ho zastavte.“
Ako zastaviť škrípanie zubami
Pred škrípaním zubami chráni aj zubná násada; Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com
Bruxizmus sa najčastejšie lieči pomocou násady na zuby, ktorá slúži ako fyzická bariéra zabraňujúca treniu zubov. Ideálne je zabezpečiť si na mieru vyrobenú zubnú násadu u zubára, ale siahnuť môžete aj po voľnopredajnom variante z lekárne. Treba však dať pozor, aby vám dobre sedela a aby bola vyrobená z pevného materiálu – mäkká násada totiž môže ešte prispieť k poškodeniu zubov.
Riešením je aj botox. Táto látka dokáže spomaliť a obmedziť pohyblivosť svalu, a je najefektívnejšia, keď sa použije spolu s násadou.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.