Táto emócia spôsobuje problémy so spánkom, mnohí si to neuvedomujú
Kvôli tejto emócií sa ľudia v noci častejšie budia.
Pocit osamelosti súvisí s horším spánkom, hoci si to ľudia vôbec neuvedomujú. K týmto záverom dospela štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Sleep. Ľudia, ktorí sa cítia osamelí, majú tendenciu sa častejšie budiť v noci, čo vedie k zníženej kvalite spánku.
Aby sa ľudia dobre vyspali, musia sa vo svojom sociálnom prostredí cítiť bezpečne. Osamelosť, žiaľ, spôsobuje, že sa ľudia cítia menej bezpečne. Dôvodom je, že ľudia sú spoločenský druh, ktorý sa potrebuje spoliehať na ostatných.
Štúdia skúmala 95 ľudí žijúcich v malej komunite v Južnej Dakote. Žiadny z ľudí v štúdii nebol sociálne izolovaný, aj keď pociťovali rozdielnu úroveň osamelosti.
Osamelí ľudia majú prerušovaný spánok
Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí boli osamelí, spali rovnako dlho, ale ich spánok bol viac prerušovaný. Ľudia si však neuvedomovali, že sa im horšie spí. Objektívne merania ich pohybov v noci však odhalili, že ľudia, ktorí sa cítili osamelejšie, boli nepokojnejší.
Prvá autorka štúdie Lianne Kurinová uviedla:
„Osamelosť sa spája s nepriaznivými účinkami na zdravie. Chceli sme preskúmať jednu možnú teóriu, že spánok, ktorý je kľúčový pre udržanie zdravia, môže byť narušený pocitmi osamelosti. Zistili sme, že osamelosť nezmení celkové množstvo spánku u jednotlivcov, ale počas noci ich viackrát prebudí. “
Predchádzajúca štúdia na vysokoškolských študentoch zistila rovnakú súvislosť medzi osamelosťou a horším spánkom.
Kurinová dodala:
„Či už ste mladý študent na vysokej škole alebo starší dospelý žijúci vo vidieckej komunite, všetci môžeme závisieť od pocitu bezpečia v našom sociálnom prostredí, aby sme mohli zdravo spať. Výsledky týchto štúdií by mohli podporiť naše chápanie toho, ako sa sociálne a psychologické faktory „dostávajú pod kožu“ a ovplyvňujú zdravie.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.