Za vyhynutie mamutov môžu klimatické zmeny, nie ľudia
Tvrdia to vedci, ktorí analyzovali vzorky DNA približne 300 mamutov.
Medzinárodný tím vedcov prostredníctvom genetickej analýzy dokázal, že hlavným faktorom vyhynutia mamutov srstnatých (Mammuthus primigenius) boli klimatické zmeny, a nie lov zo strany pravekých ľudí.
Odborníci vo svojej štúdii publikovanej v časopise Proceedings of the Royal Society B tvrdia, že počty mamutov sa začali znižovať oveľa skôr, než sa doteraz predpokladalo.
"Začína to vyzerať tak, že šlo o pomerne dynamický druh, ktorý zažil lokálne vymierania, následné expandovanie a migrácie," uviedol Love Dalén zo Švédskeho prírodovedného múzea v Štokholme, ktorý spolu s kolegami analyzoval vzorky DNA približne 300 mamutov.
Na základe genetickej rozmanitosti dokázali odhadnúť, koľko mamutov žilo na Zemi v jednotlivých obdobiach. Zistili napríklad, že mamuty takmer vyhynuli už pred 120-tisíc rokmi, keď došlo ku krátkodobému otepleniu Zeme. Vtedy sa ich počty znížili z niekoľkých miliónov iba na niekoľko sto tisíc jedincov. Keď však začala ďalšia ľadová doba, počty mamutov sa znova zvýšili.
Vedci taktiež odhalili, že zmenšovanie populácie, ktoré nakoniec viedlo k úplnému vyhynutiu, sa začalo už pred 20-tisíc rokmi, a nie pred 14-tisíc rokmi pri nasledujúcom otepľovaní, ako si odborníci doteraz mysleli. Dalén s kolegami predpokladajú, že pred 20-tisíc rokmi bolo natoľko chladno, že v dôsledku toho bol nedostatok trávy, ktorou sa mamuty živili. Pokles počtu mamutov následne urýchlil koniec ľadovej doby, keď zas trávnaté porasty nahradili lesy. Tieto najnovšie poznatky sa navyše zhodujú s počítačovou simuláciou klimatických podmienok v danom období, ktorú v roku 2010 vytvorili vedci z University of Durham.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.