Takmer 45% detí a 5% dospelých môže byť imúnnych voči COVID-19, aj keď sa nenakazili
Takmer polovica detí môže byť imúnna voči COVID-19. Protilátky proti bežnému nachladnutiu pomáhajú neutralizovať koronavírus. Má ich však iba 5% dospelých.
Nová štúdia ukázala, že niektoré protilátky voči prechladnutiu tiež neutralizujú koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Science skúmala viac ako 300 ľudí, ktorí nikdy nemali COVID-19. Ukázalo sa že asi päť percent dospelých má tieto všestranné protilátky.
V skupine detí do 16 rokov však protilátky malo až 44 percent účastníkov. Vedci v súčasnosti nie sú schopní vysvetliť, prečo sa prítomnosť týchto vírusových protilátok tak veľmi líši u dospelých a detí.
Štúdia vedcov UCL a Inštitútu Francisa Cricka skúmal protilátky vo vzorkách krvi odobratých pred začiatkom pandémie koronavírusu, pričom najstaršie vzorky sú z roku 2011.
Profesor Peter Openshaw z Imperial College v Londýne tvrdí, že metóda použitá vedcami je založená na prietokovej cytometrii a dokáže detekovať typy protilátok, ktoré sa v iných štúdiách nevyskytujú.
Protilátky, ktoré účinkujú aj na nový koronavírus
Vedcom sa tento objav podaril pri vývoji vysoko citlivých protilátkových testov na COVID-19. Aby zistili, ako dobre fungujú ich testy, porovnali krv pacientov s COVID-19 s pacientmi, ktorí túto chorobu nemali.
Zistili, že niektorí ľudia, ktorí neboli vystavení účinku SARS-CoV-2, mali v krvi protilátky, ktoré dokážu vírus rozpoznať. V následných testoch, ktoré potvrdili ich nálezy, zistili, že 16 z 302 dospelých (5,3%) malo protilátky proti vírusu, ale v samostatnej skupine 48 detí ich malo 21 (43,8%).
Vo vzorkách odobratých od 50 tehotných žien v máji 2018 malo päť (10 percent) tieto protilátky. Všetky vzorky krvi boli odobraté medzi rokmi 2011 až 2018, dávno predtým, ako sa v novembri 2019 objavil vírus SARS-CoV-2 vo Wu-chane.
Predpokladá sa, že protilátky sa v krvi vytvorili po prekonaní bežného prechladnutia. Hlavný autor štúdie Kevin Ng uviedol, že je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, prečo sa protilátky objavujú viac u detí ako u dospelých. Môže to však závisieť od toho, či sú deti častejšie vystavené iným koronavírusom.
Tieto vyššie hladiny protilátok by tiež mohli pomôcť vysvetliť, prečo je u detí menšia pravdepodobnosť vážneho priebehu COVID-19.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.