Takmer 45% detí a 5% dospelých môže byť imúnnych voči COVID-19, aj keď sa nenakazili

Takmer polovica detí môže byť imúnna voči COVID-19. Protilátky proti bežnému nachladnutiu pomáhajú neutralizovať koronavírus. Má ich však iba 5% dospelých.
Nová štúdia ukázala, že niektoré protilátky voči prechladnutiu tiež neutralizujú koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.
Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Science skúmala viac ako 300 ľudí, ktorí nikdy nemali COVID-19. Ukázalo sa že asi päť percent dospelých má tieto všestranné protilátky.
V skupine detí do 16 rokov však protilátky malo až 44 percent účastníkov. Vedci v súčasnosti nie sú schopní vysvetliť, prečo sa prítomnosť týchto vírusových protilátok tak veľmi líši u dospelých a detí.
Štúdia vedcov UCL a Inštitútu Francisa Cricka skúmal protilátky vo vzorkách krvi odobratých pred začiatkom pandémie koronavírusu, pričom najstaršie vzorky sú z roku 2011.
Profesor Peter Openshaw z Imperial College v Londýne tvrdí, že metóda použitá vedcami je založená na prietokovej cytometrii a dokáže detekovať typy protilátok, ktoré sa v iných štúdiách nevyskytujú.
Protilátky, ktoré účinkujú aj na nový koronavírus
Vedcom sa tento objav podaril pri vývoji vysoko citlivých protilátkových testov na COVID-19. Aby zistili, ako dobre fungujú ich testy, porovnali krv pacientov s COVID-19 s pacientmi, ktorí túto chorobu nemali.
Zistili, že niektorí ľudia, ktorí neboli vystavení účinku SARS-CoV-2, mali v krvi protilátky, ktoré dokážu vírus rozpoznať. V následných testoch, ktoré potvrdili ich nálezy, zistili, že 16 z 302 dospelých (5,3%) malo protilátky proti vírusu, ale v samostatnej skupine 48 detí ich malo 21 (43,8%).
Vo vzorkách odobratých od 50 tehotných žien v máji 2018 malo päť (10 percent) tieto protilátky. Všetky vzorky krvi boli odobraté medzi rokmi 2011 až 2018, dávno predtým, ako sa v novembri 2019 objavil vírus SARS-CoV-2 vo Wu-chane.
Predpokladá sa, že protilátky sa v krvi vytvorili po prekonaní bežného prechladnutia. Hlavný autor štúdie Kevin Ng uviedol, že je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, prečo sa protilátky objavujú viac u detí ako u dospelých. Môže to však závisieť od toho, či sú deti častejšie vystavené iným koronavírusom.
Tieto vyššie hladiny protilátok by tiež mohli pomôcť vysvetliť, prečo je u detí menšia pravdepodobnosť vážneho priebehu COVID-19.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.