Ekonomická situácia a COVID-19: Títo ľudia menej dodržiavajú opatrenia

Táto časť populácie sa menej venuje situácii ohľadne pandémie koronavírusu a má tendenciu menej dodržiavať opatrenia.
Vlády krajín po celom svete sa rozhodli obetovať ekonomický úspech, aby zabránili šíreniu koronavírusu. Nová štúdia však ukázala, že ľudia, ktorí majú hlbšie do vrecka, si nemôžu dovoliť uvažovať týmto spôsobom. Vedci z Washington State University tvrdia, že pracovníci, ktorí počas lockdownu zažívajú finančnú neistotu, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú dodržiavať protipandemické opatrenia.
Dodržiavať karanténu je jednoduchšie, keď ste finančne zabezpečení
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Journal of Applied Psychology pozorovala 745 ľudí v 43 štátoch. Ukázalo sa, že v oblastiach, v ktorých sú dávky v nezamestnanosti nižšie a protipandemické opatrenia menej prísne, zvyknú pracovníci viac ignorovať ďalšie opatrenia sociálneho dištancovania. Vedci dodávajú, že ľudia, ktorí sa obávajú o svoju prácu a finančné zabezpečenie, s väčšou pravdepodobnosťou chodia do spoločnosti a menej dodržiavajú hygienické odporúčania.
Štúdia celkovo odhaľuje sedempercentný pokles dodržiavania protipandemických opatrení u pracovníkov, ktorí žijú vo finančnej neistote. Vedci dodávajú, že tento pokles nastal v štátoch s nižšími dávkami v nezamestnanosti. Preto podľa nich záleží na našej finančnej záchrannej sieti aj na sociálnom programe štátu, v ktorom žijeme.
Prísnejšie vládne opatrenia vedú ľudí k väčšej disciplíne
Autori štúdie zistili, že v štátoch, kde boli omnoho prísnejšie opatrenia, ich aj viac obyvateľov bolo ochotných dodržiavať. Veľa z toho však stále súvisí s peniazmi. Pracovníci v týchto štátoch, ktorí sú finančne zabezpečení, majú sklon viac dodržiavať opatrenia ako ostatní. Vedci odhaľujú, že finančne stabilní zamestnanci mali o 13 percent vyššiu mieru dodržiavania nariadení v oblasti verejného zdravia. Väčšina zo štátov s prísnejšími opatreniami nariadila lockdown a obmedzila viaceré prevázdky.
Pracovníci v štátoch s menšími obmedzeniami dodržiavajú menej odporúčaní zdravotníkov, či už sú alebo nie sú finančne zabezpečení. Štúdia sa začala v apríli, ale tím WSU teraz sleduje skupiny každý jeden až dva mesiace. Dúfajú, že ľuďom sa bude najďalej dariť balansovať platenie účtov s obmedzením šírenia COVID-19.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.