• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

Jete ryby takmer každý deň? Na toto negatívum dajte veľký pozor!

  • 8:28 15.11.2020
  • Bratislava
Jete ryby takmer každý deň? Na toto negatívum dajte veľký pozor!

V prípade, že patríte medzi ľudí, ktorí len neradi menia svoju každodennú rutinu, a takmer vždy jete tie isté jedlá, mali by ste pamätať na niekoľko zdravých zásad.

Ak ste zvyknutí a nevadí vám jesť každý deň to isté, čas, ktorý by ste strávili plánovaním jedál a nákupov, môžete efektívne premeniť na niečo užitočnejšie. Na druhej strane netreba zabúdať na jednu z hlavných zásad zdravého stravovania, ktorá kladie do popredia rozmanitosť.

Na čo treba dávať pozor pri nemeniacej sa strave?

Nedostatok živín

Foto: Stock-Asso/Shutterstock.com

Rôznorodosť jedál je dôležitá najmä preto, že každé z nich obsahuje potrebné látky pre správne fungovanie organizmu, no len málo jedál ich obsahuje všetky pokope. V ovocí a zelenine napríklad nájdeme vitamín C, ale nie vitamín B12, ktorý chráni pred úzkosťou a depresiou. Preto je potrebné jesť aj mäso alebo nutričné kvasnice, prípadne dopĺňať jeho dávku vitamínmi.

V prípade, že sa pravidelne spoliehate na tú istú stravu s len malými obmenami, hrozí tiež, že nezískavate dostatok aminokyselín. Všetkých deväť sa dá nájsť v mäse, zvieracích výrobkoch a niektorých vegetariánskych výrobkoch, ako je tofu. Rastlinná strava ale v tomto prípade netvorí prekážku, pretože rôzne kombinácie ovocia a zeleniny dokážu vyvážiť tento nedostatok.

Ryža zas neobsahuje lyzín, zatiaľ čo vo fazuli by ste nenašli metionín. Ak si dáte misku ryže s fazuľou, získate dostatok oboch týchto látok. Ak by ste namiesto toho stále jedli len ryžu a neprijímali iné aminokyseliny, v konečnom dôsledku by ste mohli zápasiť s nedostatkom bielkovín.

Pozor na častú konzumáciu rýb

Foto: stockcreations/Shutterstock.com

Ryby a morské plody obsahujú ortuť, čo v malých množstvách nepredstavuje výrazný problém. Ten nastáva až pri častej konzumácii týchto potravín. Množstvo zjedených rýb by ste mali prispôsobiť svojmu zdravotnému stavu (napríklad deti a tehotné ženy by ich mali jesť menej), ako aj typu ryby.

Väčšina bežne dostupných rýb, vrátane lososa, tilapie a tuniaka, obsahuje len malé množstvo ortuti. Tehotné ženy by ich konzumáciu mali obmedziť na 2-3 porcie za týždeň. Ak patríte medzi gurmánov, a dávate prednosť mäsu zo žraloka alebo mečiara, počas tehotenstva tieto ryby radšej celkom vynechajte – obsahujú totiž najviac ortuti.

Ak patríte medzi zdravých ľudí v dospelom veku, nemusíte sa riadiť žiadnymi zdravotnými obmedzeniami, čo sa týka konzumácie rýb, no majte na pamäti, že ich každodenná konzumácia nemusí byť prospešná. Aspoň 2-3-krát do týždňa ich preto nahraďte kuracím či morčacím mäsom.

Ako jesť stále rovnaké jedlo a nezničiť si zdravie

Žiť sa dá aj bez každodenného plánovania, čo si dáte zajtra na obed. V prípade, že preferujete väčšinu dní to isté jedlo, nemusíte ho meniť celé – stačí raz za čas ozvláštniť ingrediencie. Ak napríklad stavíte na ryžu, kuracie prsia a brokolicu, na ďalší deň si jedlo ozvláštnite hnedou ryžou, lososom a paradajkami alebo inou zeleninou podľa vášho výberu. Inokedy zas nahraďte ryžu cestovinami a tak ďalej.

Rovnako sa môžete inšpirovať aj pri raňajkách. Ak ste zvyknutí na ovsenú kašu, doplňte ju každý deň rôznymi druhmi ovocia alebo čokoládou.

Monitorujte si príjem živín

Foto: Lallapie/Shutterstock.com

Ak viete, že budete dlhšiu dobu jesť ten istý typ jedla, overte si pomocou mobilných aplikácií alebo internetových stránok, koľko a akých živín z neho získate, a či vám niečo nechýba. Nehovoríme len o kalorickej hodnote a podiele bielkovín, tukov a sacharidov, ale aj o množstve vitamínov a minerálov, ktoré vám jedlo denne dodá. Ak jedlu niečo chýba, doplňte to vhodnou potravinou alebo vitamínmi.

Keď už sme pri vitamínových doplnkoch, nedá nám nespomenúť, že ich užívanie netreba preceňovať. Bežný človek získava dostatok vitamínov z potravy, no v prípade, že viete, že niektorú potravinu jesť nemôžete alebo nechcete, a vitamíny z nej neviete nájsť inak, siahnite aspoň po doplnkoch. Vitamíny sú samozrejmosťou aj v prípade, že vám ich odporučí výživový poradca alebo špecializovaný lekár.

Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.