4 vlastnosti, ktorými disponuje každý psychologicky zdravý človek

Ak chceme hovoriť o psychologicky zdravých ľuďoch, musíme sa zamerať na vlastnosti, ktoré ich odlišujú od psychologickej dysfunkčnosti. Podľa odborníkov sú to najmä tieto štyri.
Na opis osobnosti psychológovia využívajú stovky až tisíce známych vlastností. Človek môže byť jemný, nervózny, skromný či ohľaduplný. Rovnako poznáme nezávislých, lenivých a odvážnych ľudí.
Ktoré z týchto vlastností by sme najpravdepodobnejšie dokázali nájsť u psychologicky zdravého jedinca? Na túto otázku sa pokúsil odpovedať vedecký tím z Kalifornskej univerzity na čele s Weibke Bleidornovou.
Podľa výskumu publikovaného v Journal of Personality and Social Psychology sa psychologicky zdravý človek vyznačuje otvorenosťou voči pocitom, pozitívnymi emóciami, priamočiarosťou a nízkou úrovňou neurotizmu.
„Bádatelia sa snažia charakterizovať prototyp zdravej osobnosti od počiatku výskumu ľudskej psychiky,“ uvádza Bleidornová a kolegovia. „Otec modernej teórie o vlastnostiach osobnosti Gordon Allport hovorí o 'vyspelej osobe', ktorá sa cielene zameriava na plnenie dlhodobých cieľov. … Erik Erikson sa zas preslávil tým, že zdravého človeka Sigmunda Freuda opísal ako niekoho, kto by mal dokázať milovať a pracovať.“
Do štúdie sa zapojilo 137 psychológov, ktorí mali určiť, ktoré z 30 bežne sa vyskytujúcich vlastností osobnosti sa najčastejšie vyskytujú u psychologicky stabilných jedincov. Odborníci zhodnotili, že medzi štyri „najzdravšie“ charakterové vlastnosti patrí otvorenosť k citom, srdečnosť, pozitivita a priamočiarosť. Naopak, nepriateľskosť, depresívnosť, krehkosť a úzkostlivosť sa u psychologicky zdravých ľudí vyskytujú najmenej.
Zoznam osobnostných vlastností zoradených podľa pravdepodobnosti výskytu u psychologicky zdravej osobnosti:
- otvorenosť voči pocitom
- srdečnosť
- pozitívne emócie
- priamočiarosť
- šikovnosť
- altruizmus
- aktívnosť
- otvorenosť voči hodnotám
- jemnosť
- svedomitosť
- spoločenskosť
- disciplinovanosť
- poriadnosť
- dosahovanie výsledkov
- zanietenosť
- otvorenosť voči estetike
- asertívnosť
- dôvera
- poddajnosť
- otvorenosť voči nápadom
- skromnosť
- otvorenosť voči fantáziám
- dobrodružnosť
- ochota riskovať
- nesmelosť
- impulzívnosť
- úzkosť
- krehkosť
- depresívnosť
- nepriateľskosť
Vedci následne zopakovali túto metódu so študentmi, pričom väčšina z nich označila za „zdravé“ tie isté vlastnosti osobnosti, ako ich učitelia. To znamená, že laická aj odborná verejnosť vníma psychologické zdravie približne rovnako.
Získané výsledky výskumníci aplikovali na 3000 rôznych ľudí, u ktorých zisťovali, ako ich „zdravé“ vlastnosti súvisia s ďalšími charakteristikami, ako je fyzické zdravie, sebavedomie, agresivita a narcizmus. Aj v tomto prípade našli oporu vo svojich tvrdeniach – psychologicky zdraví ľudia boli hodnotení ako psychologicky funkční, a nie ako psychologicky dysfunkční (agresívni, antisociálni a podobne).
„Psychologicky zdravý človek sa dá opísať ako osoba schopná vyjadrovať pocity, priama, srdečná, priateľská, úprimná, sebavedomá, emocionálne stabilná a dostatočne odolná voči stresu,“ uzavreli vedci v publikácii.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.