4 vlastnosti, ktorými disponuje každý psychologicky zdravý človek
Ak chceme hovoriť o psychologicky zdravých ľuďoch, musíme sa zamerať na vlastnosti, ktoré ich odlišujú od psychologickej dysfunkčnosti. Podľa odborníkov sú to najmä tieto štyri.
Na opis osobnosti psychológovia využívajú stovky až tisíce známych vlastností. Človek môže byť jemný, nervózny, skromný či ohľaduplný. Rovnako poznáme nezávislých, lenivých a odvážnych ľudí.
Ktoré z týchto vlastností by sme najpravdepodobnejšie dokázali nájsť u psychologicky zdravého jedinca? Na túto otázku sa pokúsil odpovedať vedecký tím z Kalifornskej univerzity na čele s Weibke Bleidornovou.
Podľa výskumu publikovaného v Journal of Personality and Social Psychology sa psychologicky zdravý človek vyznačuje otvorenosťou voči pocitom, pozitívnymi emóciami, priamočiarosťou a nízkou úrovňou neurotizmu.
„Bádatelia sa snažia charakterizovať prototyp zdravej osobnosti od počiatku výskumu ľudskej psychiky,“ uvádza Bleidornová a kolegovia. „Otec modernej teórie o vlastnostiach osobnosti Gordon Allport hovorí o 'vyspelej osobe', ktorá sa cielene zameriava na plnenie dlhodobých cieľov. … Erik Erikson sa zas preslávil tým, že zdravého človeka Sigmunda Freuda opísal ako niekoho, kto by mal dokázať milovať a pracovať.“
Do štúdie sa zapojilo 137 psychológov, ktorí mali určiť, ktoré z 30 bežne sa vyskytujúcich vlastností osobnosti sa najčastejšie vyskytujú u psychologicky stabilných jedincov. Odborníci zhodnotili, že medzi štyri „najzdravšie“ charakterové vlastnosti patrí otvorenosť k citom, srdečnosť, pozitivita a priamočiarosť. Naopak, nepriateľskosť, depresívnosť, krehkosť a úzkostlivosť sa u psychologicky zdravých ľudí vyskytujú najmenej.
Zoznam osobnostných vlastností zoradených podľa pravdepodobnosti výskytu u psychologicky zdravej osobnosti:
- otvorenosť voči pocitom
- srdečnosť
- pozitívne emócie
- priamočiarosť
- šikovnosť
- altruizmus
- aktívnosť
- otvorenosť voči hodnotám
- jemnosť
- svedomitosť
- spoločenskosť
- disciplinovanosť
- poriadnosť
- dosahovanie výsledkov
- zanietenosť
- otvorenosť voči estetike
- asertívnosť
- dôvera
- poddajnosť
- otvorenosť voči nápadom
- skromnosť
- otvorenosť voči fantáziám
- dobrodružnosť
- ochota riskovať
- nesmelosť
- impulzívnosť
- úzkosť
- krehkosť
- depresívnosť
- nepriateľskosť
Vedci následne zopakovali túto metódu so študentmi, pričom väčšina z nich označila za „zdravé“ tie isté vlastnosti osobnosti, ako ich učitelia. To znamená, že laická aj odborná verejnosť vníma psychologické zdravie približne rovnako.
Získané výsledky výskumníci aplikovali na 3000 rôznych ľudí, u ktorých zisťovali, ako ich „zdravé“ vlastnosti súvisia s ďalšími charakteristikami, ako je fyzické zdravie, sebavedomie, agresivita a narcizmus. Aj v tomto prípade našli oporu vo svojich tvrdeniach – psychologicky zdraví ľudia boli hodnotení ako psychologicky funkční, a nie ako psychologicky dysfunkční (agresívni, antisociálni a podobne).
„Psychologicky zdravý človek sa dá opísať ako osoba schopná vyjadrovať pocity, priama, srdečná, priateľská, úprimná, sebavedomá, emocionálne stabilná a dostatočne odolná voči stresu,“ uzavreli vedci v publikácii.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.