Cvičenie s rúškom: Vedcov prekvapilo, ako reaguje mozog, aj keď má dostatok kyslíku
Podľa novej štúdie nosenie rúška počas cvičenia nebráni dýchaniu, no váš mozog si to môže myslieť.
Nosenie rúška počas cvičenia nie je práve najpohodlnejším zážitkom na svete, no nie je škodlivé pre dýchanie. V skutočnosti len vaša myseľ silnejšie vníma sťažené dýchanie, no fyziologicky rúško nemá vplyv. Taký je záver novej štúdie Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorá sa zaoberá vplyvom rúšok na vdychovanie kyslíka a vydychovanie oxidu uhličitého počas cvičenia. Zistenia boli publikované v odbornom žurnále Annals of the American Thoracic Society.
Mnoho ľudí odmieta nosiť rúška počas pandémie, pričom tvrdia, že poškodzujú kardiopulmonálny systém a sťažujú dýchanie. Odporcovia rúšok dodávajú, že spôsobujú dýchavičnosť najmä počas cvičenia. Podľa najnovších zistení nosenie rúška počas tréningu môže viesť k zvýšeniu vnímania dýchavičnosti, avšak existuje len veľmi málo vedeckých dôkazov, ktoré by potvrdili, že rúška poškodzujú funkciu pľúc.
„Možno by sa dalo pozorovať väčšie úsilie pri aktivite, ale účinky nosenia masky na dýchanie, na plyny, ako je kyslík a CO2 v krvi alebo iné fyziologické parametre, sú malé, často príliš malé na to, aby sa dali zistiť,“ tvrdí autorka štúdie a profesorka medicíny a rádiológie Susan Hopkinsová v stanovisku.
Sú rúška škodlivé pre ľudí so zdravotnými problémami?
Vedci si uvedomujú, že ľudia s ťažkým srdcovo-pľúcnym ochorením by sa mali počas cvičenia vyhýbať používaniu rúšok. "V takýchto prípadoch sa títo jedinci môžu cítiť príliš nepríjemne na cvičenie a mali by to prekonzultovať s ich lekárom," vysvetľuje Hopkinsová.
Vedci skúmali všetky dostupné predchádzajúce výskumy zamerané na vplyv rúšok na fyziologické aj percepčné reakcie na cvičenie. Všetky tieto údaje pokrývali celý rad dôležitých faktorov, vrátane „práce s dýchaním“ (energia vynaložená na každý nádych a výdych), arteriálne krvné plyny, účinky na prietok krvi a únavu svalov, činnosť srdca a prietok krvi do mozgu.
Na záver autori štúdie tvrdia, že zdravý človek by nemal mať problém nosiť akýkoľvek typ rúška počas nízkej aj vysokej intenzity tréningu. Môže to byť nepríjemné viac vnímať svoj teplý dych a tvár sa pod rúškom viac potí. "Ale toto sú zmyslové vnemy," dodáva Hopkinsová. „Nemajú vplyv na kardiopulmonálnu funkciu u zdravých ľudí. Takže aj keď je možné zvýšiť dyspnoe rúškom, musíte to zvážiť oproti zníženému riziku nákazy COVID-19 s vedomím, že fyziológia sa v podstate nemení.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.