Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí
Konzumácia väčšieho množstva kalórii na raňajky pri chudnutí nepomáha.
Mnohí ľudia si v snahe schudnúť snažia rozvrhnúť príjem jedla tak, aby najviac kalórii zjedli ráno. Nová štúdia vedcov z Johns Hopkins University však ukázala, že stravovanie s veľkými raňajkami ľuďom nepomáha v chudnutí. Zistenia boli prezentované na výročnej online konferencii American Heart Association.
Niektorí výživoví experti hlásajú, že ak chcete zhodiť prebytočné kilá, mali by ste zjesť väčšie jedlo na raňajky, potom o niečo menšie v čase obeda a nakoniec len malú večeru. Vedci skúmali 41 dospelých s nadváhou viac ako 12 týždňov, pričom zistili, že koncentrovanie kalórií na začiatok dňa nemalo žiadny vplyv na chudnutie.
„Dlho sme uvažovali, či to, kedy človek počas dňa jedáva, ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva a ukladá energiu,“ uviedla v stanovisku spoluautorka štúdie Nisa M. Maruthurová, docentka medicíny, epidemiológie a ošetrovateľstva na Johns Hopkins University. "Väčšina predchádzajúcich štúdií nekontrolovala počet kalórií, takže nebolo jasné, či ľudia, ktorí jedli skôr, jedli menej kalórií. V tejto štúdii sme zmenili iba denný čas stravovania.“
Nie je rozdiel, či ľudia jedia veľké raňajky alebo večere
Väčšinu účastníkov (90 percent) tvorili ženy s prediabetom alebo cukrovkou s priemerným vekom 59 rokov. Vedci nariadili zhruba polovici skupiny, aby dodržiavala časovo obmedzený stravovací režim. To znamenalo obmedziť stravovanie na konkrétne hodiny dňa a skonzumovať 80 percent kalórií pred 13. hodinou.
Druhá polovica jedla vo zvyčajných časoch počas 12-hodinového okna a polovicu svojho denného kalorického príjmu konzumovala po 17. hodine celých 12 týždňov.
Všetci účastníci jedli rovnaké vopred pripravené a zdravé jedlá. Hmotnosť a krvný tlak sa merali na začiatku štúdie, potom o štyri týždne, osem týždňov a 12 týždňov.
Marathurová uviedla, že ľudia v oboch skupinách schudli a zároveň sa im znížil krvný tlak, bez ohľadu na to, kedy jedli:
"Mysleli sme si, že časovo obmedzená skupina schudne viac. To sa však nestalo. Nezistili sme žiadny rozdiel v chudnutí u tých, ktorí jedli väčšinu svojich kalórií skôr verzus neskôr počas dňa. Nezistili sme ani žiadne účinky na krvný tlak.“
Autori štúdie teraz zhromažďujú viac informácií o krvnom tlaku účastníkov počas celého dňa. Tieto informácie tiež spoja s výsledkami štúdie o účinkoch časovo obmedzeného stravovania na hladinu cukru v krvi, inzulín a ďalšie hormóny.
„Spoločne nám tieto zistenia pomôžu lepšie pochopiť účinky časovo obmedzeného stravovania na kardiometabolické zdravie,“ uzatvára Marathurová.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.