Čínou vedený presun k elektromobilom by mal postupne ukončiť "ropnú éru"

Postupný presun krajín na čele s Čínou k elektrickým autám by mohol zredukovať rast celosvetového dopytu po rope v nasledujúcom desaťročí zhruba o 70 % a prispieť k postupnému ukončeniu "ropnej éry".
Poukázali na to výsledky výskumu ekonomického inštitútu Carbon Tracker zverejnené koncom tohto týždňa.
Podľa inštitútu môže Čína do roku 2030 ušetriť na nákladoch spojených s dovozom ropy 80 miliárd USD (67,44 miliardy eur) ročne, keďže konkurencieschopnosť takzvaných nových energetických vozidiel (NEV) sa stále zvyšuje. Výpočty Carbon Tracker, ktoré zverejnila agentúra Reuters, vychádzajú z „konzervatívneho“ scenára Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA). Ten predpokladá, že elektrické vozidlá budú v roku 2030 tvoriť z celkového predaja áut na čínskom trhu 40 % a napríklad na trhu Indie 20 %.
Podľa Carbon Tracker sú náklady na dovoz ropy potrebnej na pohon bežného auta zhruba 10-krát vyššie než náklady na solárne zariadenie potrebné na zabezpečenie pohonu elektromobilu.
Elektrické autá sú kľúčovým komponentom čínskeho úsilia zredukovať skleníkové plyny spôsobujúce otepľovanie planéty a zlepšiť ovzdušie vo veľkomestách. Popri Číne si vysoké ambície v oblasti predaja elektrických vozidiel stanovila do roku 2030 aj ďalšia krajina s vyše miliardou obyvateľov - India.
Čínska vláda síce zatiaľ nestanovila konkrétny termín zákazu výroby a predaja tradičných áut, dopyt po nich však klesá. Ako minulý mesiac uviedla Čínska spoločnosť automobilových inžinierov (China-SAE), nové energetické vozidlá by sa na celkovom predaji áut v Číne mali do piatich rokov podieľať zhruba pätinou, do roku 2030 približne 40 % a v roku 2035 asi polovicou.
(1 EUR = 1,1863 USD)

Tesla predala vo Francúzsku v 1. kvartáli najmenej áut za štyri roky
Predaj áut amerického výrobcu elektrických vozidiel Tesla pokračoval v marci v poklese, už tretí mesiac po sebe, pričom za celý kvartál zaznamenal najnižšiu úroveň za posledné štyri roky.

Ferrari reaguje na Trumpove clá, v USA zvýši ceny
Taliansky výrobca luxusných športových áut Ferrari plánuje zvýšiť ceny niektorých svojich vozidiel v USA.

Nemeckých spotrebiteľov odrádzajú od kúpy elektromobilov vysoké ceny
Vysoké ceny sú hlavným dôvodom, prečo sa nemeckí spotrebitelia zdráhajú prejsť na elektrické vozidlá.

Ak Tesla postaví závod v Indii, bude to podľa Trumpa voči USA neférové
Ak spoločnosť Tesla postaví továreň v Indii, aby sa vyhla miestnym clám, bude to voči Spojeným štátom "neférové", vyhlásil americký prezident Donald Trump.

Nissan a Honda ukončili rokovania o fúzii, firmy sa dohodli na inom modeli spolupráce
Japonské automobilky Nissan a Honda ukončili rokovania o fúzii, ktoré viedli od decembra minulého roka. Rozhodnutie potvrdili vo štvrtok obe zúčastnené strany.