Rusi dostanú sýrske chemické zbrane, sľúbil al-Asad
- 21:13 12.09.2013
- WASHINGTON
Sýrsky prezident Baššár al-Asad vo štvrtok definitívne potvrdil, že jeho armáda poskytne Rusku svoje chemické zbrane v súlade s plánom, ktorý pred časom navrhol Kremeľ.
Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že za nedávnym chemickým útokom pri Damasku, ktorý Západ pripisuje režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, v skutočnosti stoja protivládni povstalci.
Vo svojom stanovisku, ktoré v stredu zverejnil americký denník The New York Times (NYT), tiež opakovane varuje pred zahraničnou intervenciou v Sýrii bez mandátu OSN.
Sýria žiada o pričlenenie k Dohovoru o chemických zbraniach
Sýria už zaslala Organizácii Spojených národov žiadosť o pričlenenie k Dohovoru o chemických zbraniach. Vo štvrtok o tom informoval hovorca OSN Farhan Haq, podľa ktorého vstupný proces trvá určitý čas. Sýria podľa neho predložila OSN sériu potrebných dokumentov, ktoré sú teraz v štádiu prekladu. Ako prvý krok musí Damask súhlasiť s podmienkami dohovoru, pričom pristúpenie novej krajiny by mali ratifikovať ostatní signatári.
Sýria oznámila svoj záujem pristúpiť k zmluve o zákaze chemických zbraní z roku 1993 tento týždeň v utorok. Minister zahraničia Walíd vyhlásil, že Sýria je pripravená poskytnúť informácie o svojich chemických zbraniach ako aj zastaviť ich výrobu. Jeho vyhlásenie prišlo deň potom, ako Rusko navrhlo, aby Damask umiestnil svoj chemický arzenál pod medzinárodný dohľad a následne ho zničil. Moskva chcela svojím návrhom zabrániť prípadnému vojenskému zásahu zo strany USA, ktorý presadzuje prezident Barack Obama ako reakciu na chemický útok pripisovaný sýrskemu vládnemu režimu.
Putin sa bál o svetový poriadok
Zásah presadzovaný americkým náprotivkom Barackom Obamom by totiž podľa neho mohol spôsobiť rozšírenie sýrskeho konfliktu na iné krajiny či dokonca narušiť terajší svetový poriadok.
Článok označovaný Putinom za príležitosť "prihovoriť sa priamo Američanom a ich politickému vedeniu" vyšiel krátko pred rokovaním ministrov zahraničných vecí Spojených štátov a Ruska o návrhu Moskvy, podľa ktorého by sa mala Sýria vzdať svojho chemického arzenálu a vyhnúť sa tak intervencii.
"Nikto nepochybuje o tom, že v Sýrii bol použitý jedovatý plyn. No sú všetky dôvody domnievať sa, že ho nepoužila sýrska armáda, ale opozičné sily, aby vyprovokovali intervenciu ich mocných zahraničných patrónov," píše ruský prezident.
Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti
(* zábery nevhodné pre citlivé povahy)
Rezolúciu pripravili viaceré krajiny
Americké spravodajské služby koncom augusta zverejnili dokument, podľa ktorého chemické zbrane pri Damasku použili "s vysokou istotou" al-Asadove sily.
Útok z 21. augusta si údajne vyžiadal vyše 1400 mŕtvych vrátane niekoľkých stoviek detí. Obama chce na masakru odpovedať vojenským zásahom, príslušné hlasovanie Kongresu však odložil, keďže chce dať podľa vlastných slov šancu najnovšiemu plánu z dielne Ruska.
Bezpečnostná rada OSN začala medzitým pripravovať rezolúciu, na základe ktorých by mala Sýria odovzdať svoj chemický arzenál. Rusko pritom naznačuje, že akúkoľvek rezolúciu obviňujúcu al-Asadov režim z augustového útoku bude vetovať.
Putin vo svojom stanovisku varuje, že prípadný zásah proti Damasku bez mandátu OSN by mal za následok "ďalšie nevinné obete" rozšírenie konfliktu "ďaleko za hranice Sýrie". Ruský líder sa navyše obáva "obchádzania OSN vplyvnými krajinami" a "narušenia rovnováhy celého systému medzinárodného práva a poriadku".
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pochybuje o tom, že ruský návrh docieli, aby Sýria zlikvidovala svoje chemické zbrane. Podľa Erdogana Sýrii nemožno dôverovať, pretože sýrska vláda to prisľúbila iba v snahe odvrátiť medzinárodnú intervenciu. Turecký premiér povedal, že režim prezidenta Baššára al-Asada "porušil všetky svoje sľuby s cieľom získať viac času na masakrovanie ľudí, a bude v tom pokračovať." Zdôraznil, že Turecko neverí sýrskej vláde v otázke chemických zbraní a ani jej nedôveruje.
Povstalci ruský návrh odmietli
Povstalecká Slobodná sýrska armáda kategoricky odmietla ruský návrh na umiestnenie sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu a vyzvala, aby boli predstavitelia režimu postavení pred spravodlivosť.
Veliteľ povstalcov generál Salím Idriss uviedol, že svetové mocnosti by sa nemali uspokojiť len s odstránením chemických zbraní, ktoré sú nástrojom zločinu, ale mali by súdiť páchateľov zločinu pred Medzinárodným trestným súdom.
Hlavné opozičné zoskupenie Sýrska národná koalícia rovnako spochybnila iniciatívu a označila ju za „politický manéver“, ktorého cieľom je získať čas pre režim prezidenta Baššára al-Asada. Podľa ich údajov je ruská iniciatíva neakceptovateľná, pokiaľ nevyzýva na „vyvodenie zodpovednosti za zločiny proti sýrskemu ľudu“.
Podľa opozície by akékoľvek opatrenia mali byť prijaté na základe kapitoly VII Charty OSN, ktorá umožňuje nasadenie vojenských síl. Pokiaľ totiž „odpoveď medzinárodného spoločenstva nebude účinná a efektívna, Irán, Severná Kórea a milície Hizballáhu to budú považovať za zelenú pre výrobu a použitie chemických zbraní,“ uvádza sa v stanovisku koalície.
Správa OSN o Sýrii bude známa v pondelok
Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius informoval, že správa inšpektorov Organizácie Spojených národov, ktorí vyšetrujú údajný chemický útok v Sýrii, bude pravdepodobne zverejnená v pondelok.
Podľa jeho slov sa v nej bude konštatovať, že „k chemickej masakre došlo“. Určite však bude naznačovať tiež pôvod útoku, povedal Fabius vo štvrtok pre francúzsky rozhlas.
Inšpektori opustili Sýriu 31. augusta po tom, čo odobrali vzorky z miest údajného chemického útoku na predmestí Damasku. Spojené štáty a ich spojenci tvrdia, že útok uskutočnili sily režimy, Rusko, spojenec Sýrie, zas obviňuje z neho povstalcov.
„Len režim mal zásoby (chemických zbraní), odpaľovacie zariadenia a záujem spraviť to, takže z toho môžeme vyvodiť závery,“ uviedol Fabius. Zároveň odmietol verziu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Nie je to pravda. (Putin) hrá svoju hru,“ skonštatoval francúzsky šéf diplomacie.
Odporúčame aj:
Masakry uskutočňuje režim i povstalci, Obama s útokom počká
Sýria ustupuje, Rusku a iným krajinám ukáže chemické zbrane
Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa
Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň - dva, tvrdí odborník
Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí
Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu
Američania majú dôkazy, že v Sýrii bol použitý sarín
Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie
CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii
Šéf NATO: Zelenského kritika na adresu Scholza nie je spravodlivá
Mark Rutte považuje niekedy ostrú kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na adresu nemeckého kancelára Olafa Scholza za neopodstatnenú.
Asadova manželka údajne podala žiadosť o rozvod, chce ísť do Londýna
Manželka zosadeného sýrskeho prezidenta Bašára Asada, Asmá Asadová, podala žiadosť o rozvod po tom, ako vyjadrila nespokojnosť so životom v Moskve.
Generálny tajomník NATO očakáva nové požiadavky od Trumpa
Rutte predpokladá, že Donald Trump bude vyvíjať ďalší tlak v diskusii o pomerne nízkych výdavkoch európskych štátov Severoatlantickej aliancie na obranu.
Severná Kórea chce údajne poslať do Ruska ďalších vojakov i drony
Severná Kórea zjavne pripravuje vyslanie ďalších vojakov a vojenskej techniky, vrátane tzv. samovražedných dronov, do Ruska na podporu jeho vojny proti Ukrajine.
Trump sa teší na stretnutie s Putinom, tvrdo zasiahne proti nelegálnej migrácii
Zvolený americký prezident Donald Trump sa teší na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, na ktorom bude rokovať o riešení konfliktu na Ukrajine.