Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť
Po použití ho netreba hneď vyhodiť. Takto sa starajte o chirurgické rúško, ak ho chcete opätovne používať.
Experti z oblasti zdravia deklarujú, že chirurgické rúško slúži na jediné použitie, po ktorom by sa malo vyhodiť. Toto tvrdenie sa však nepáči environmentalistom, ktorí si všimli obrovskú stopu znečistenia, akú po sebe zanechávajú vyhodené rúška.
Vhodnou alternatívou je látkové rúško, ktoré však nevyhovuje každému. To chirurgické je totiž ľahšie, niektorí tvrdia, že sa v ňom lepšie dýcha, a individuálne je aj lacnejšie.
Svetová zdravotnícka organizácia má v používaní chirurgických rúšok jasno: „Chirurgické rúško slúži len na jedno použitie. Po použití ho okamžite odstráňte, ideálne vhodením do uzavretého odpadkového koša,“ znie jej stanovisko.
WHO toto svoje počiatočné tvrdenie v apríli zmenila. V novom stanovisku už povoľuje opakované používanie chirurgických rúšok v oblastiach zasiahnutých kritickým nedostatkom ochranných zdravotných pomôcok.
Americká Správa potravín a liečiv odporúča čistiť medicínske respirátory pomocou peroxidu vodíka. Medzi ďalšie známe spôsoby čistenia masiek a rúšok patrí ohrievanie pri vysokej teplote a ožiarenie ultrafialovým žiarením, čo je však pre bežného človeka ťažko dosiahnuteľné.
Metóda siedmich dní
Vedci, ktorí zásobujú verejnosť aj odborníkov aktuálnymi informáciami o ochorení COVID-19, a ktorí sa združujú v zoskupení Adios Corona, odporúčajú odložiť použité rúško do papierovej obálky označenej dátumom. Rúško by sme z nej nemali vyberať počas nasledovných siedmich dní. Takto môžete rúško použiť dokopy 5 až 10-krát.
„Po siedmich dňoch na maske neprežije takmer žiadny vírus, čo potvrdilo niekoľko vedeckých štúdií,“ vysvetľuje francúzsky mikrobiológ a člen Adios Corona Denis Corpet. Jeho slová potvrdzuje aj výskum publikovaný v prestížnom vestníku The Lancet, podľa ktorého je po týždni možné zaznamenať len 0,1 percenta vírusu na vonkajšom povrchu masky.
Touto metódou by sa nemali riadiť zdravotnícki pracovníci, ktorí sú na dennej báze vystavovaní vysokým dávkam vírusu.
Výrobca filtrov do zdravotníckych masiek N95 Peter Tsai ďalej hovorí, že jednorazové masky sa dajú dezinfikovať aj v rúre – stačí ich ohrievať pri 70 až 75 stupňoch Celzia po každom použití.
Pranie jednorazových rúšok v práčke podľa Tsaia nie je najlepší nápad, pretože môže oslabiť ich efektívnosť. Proti tomuto tvrdeniu sa stavia francúzska skupina na ochranu práv spotrebiteľa UFC-Que Choisir, ktorá si to overila pokusom.
Francúzi vyprali rúška pri teplote 60 stupňov, vysušili ich v sušičke a napokon ich vyžehlili. Aj po desiatich takýchto cykloch rúška stále filtrovali najmenej 90 percent škodlivých vírusových častíc. K podobnému výsledku vlastného pokusu dospel aj francúzsky inžinier Philippe Vrooman.
Zatiaľ žiadne z týchto zistení nebolo odborne ohodnotené, a preto sa odporúčanie epidemiológov a virológov naďalej nemení – jednorazové rúška by sa po každom použití mali vyhodiť.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.