4 každodenné zvyky, ktorými si privádzame bolesť hlavy
Ak vás bolesť hlavy prepadáva v nečakaných situáciách a neviete nájsť príčinu, uistite sa, že za ňou nestojí niektorý z týchto dôvodov.
Čudujete sa niekedy, z čoho vás môže bolieť hlava? Ak netrpíte migrénami, bolesti hlavy sa môžu bežne vyskytnúť v súvislosti s bežnými aktivitami alebo ich nedostatkom počas dňa. Netreba preto hneď panikáriť a premýšľať nad smrteľnými diagnózami – na vine môže často byť to, čo ste pred chvíľou robili.
Ak sa počas dňa pristihnete pri niektorej z týchto vecí, zastavte ju skôr ako vám spôsobí ďalšiu bolesť hlavy:
1. Nedostatok vody
Aj vy určite viete, že za deň by sme mali vypiť približne dva litre vody. Hovoríme pritom o čistej vode – nie káve, čaji ani malinovke. Ak túto normu nedodržiavate, skôr či neskôr sa to prejaví aj bolesťou hlavy.
Mozog zo 75 percent tvorí voda. Ak mu ju počas dňa nedodáte, zmenší sa, a v takomto stave bude musieť oveľa ťažšie pracovať, aby zvládol vykonanie aj celkom bežných činností. Z toho pramenia bolesti hlavy.
2. Stres
Vysoká úroveň stresu počas dňa sa prejavuje množstvom silných aj miernejších príznakov, a patrí medzi ne aj bolesť hlavy. Najčastejšie sa dostavuje tupá bolesť, ktorá môže od hlavy prejsť až ku krku a k ramenám.
Pri bolesti hlavy spôsobenej stresom ide o zakliaty kruh – rovnako, ako stres spôsobuje bolesť, tak aj samotná bolesť hlavy spôsobuje stres. S problémom sa preto vysporiadate najrýchlejšie tak, že sa zbavíte stresu.
3. Úzkostné myšlienky
Ak vám diagnostikovali úzkostnú poruchu, je veľmi pravdepodobné, že jedným z najhorších fyzických príznakov, akým sa choroba prejaví, bude bolesť hlavy.
Ťažkosti so zvládaním úzkosti a panických atakov môžu viesť ku komplikáciám, ktoré neraz narúšajú bežný chod života. Naučte sa ovládať relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu vždy, keď na vás zaútočia úzkostné myšlienky. Samozrejmosťou je návšteva lekára alebo psychiatra.
4. Nedostatok spánku
Časté hýrenie, nočné zmeny, štúdium či nespavosť – to je len niekoľko z dôvodov, prečo Slováci radi ponocujú. Takéto správanie vedie k úbytku spánku a následným bolestiam hlavy.
Každý deň by ste spánkom mali stráviť aspoň 7 až 9 hodín. Pomôže vám v tom zmena návykov, zdravá životospráva, ale aj upokojujúce čaje či bylinky. Ak sa vám stále nedarí skrotiť nespavosť, poraďte sa s lekárom.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.
Kachle na drevo a krby zvyšujú riziko rakoviny, varujú vedci
Pálenie dreva so sebou prináša vážne zdravotné následky.
Toto je najlepší dezert pre zdravie čriev
Odborníčka na výživu prezradila, ktorý typ dezertu je najlepší na udržanie čriev v čo najlepšom stave.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.