FOTO: Top 10 izbových rastlín pre náročnejších pestovateľov
- 21:09 30.11.2020
- Bratislava
Niektoré izbovky si vyžadujú viac ako len raz za čas poliať. Ak vám väčšia starostlivosť neprekáža, stavte na tieto rastliny.
Izbové rastliny prinášajú do domova kus prírody, a pri správnej starostlivosti nás odmeňujú svojou krásou, ale aj čistejším vzduchom. Práve starostlivosť ale neraz býva kameňom úrazu nadšencov pestovania.
Najčastejším problémom pri starostlivosti o izbové rastliny býva umiestnenie. Okrem nedostatku svetla, alebo naopak jeho prebytku, rastline môže ublížiť aj nevhodná vlhkosť vzduchu. Nie vždy je preto vaša vina, že sa kvetom nedarí.
Pokiaľ sa chcete vyhnúť nadmerným starostiam, určite zabudnite na týchto 10 rastlín, ktoré naopak môžu poslúžiť náročnejším domácim záhradkárom.
1. Figovník lýrovolistý
Foto: Kowit Phatipreechakul/Shutterstock.com
Figovník neláka len tvarom svojich listov, ale aj ich jedinečnou sýtou farbou. Nevýhodou je, že sa mu darí len na mimoriadne presvetlených miestach. Figovník tiež ťažko znáša zmenu prostredia, čo dáva najavo aj opadávaním listov.
Ak po tejto rastlinke predsa len zatúžite, doprajte jej primeranú vlhkosť v ovzduší aj pôde. Treba sa však vyhnúť preliatiu.
2. Nefrolepka vznešená
Foto: Jeerayut Rianwed/Shutterstock.com
Paprade v domácnostiach vídať často, ale len máloktorý začiatočník si s nimi dokáže poradiť. Vyžadujú totiž vlhkosť vo vzduchu, čo sa v lete dosahuje ľahko, ale zima už môže byť osudná. Nefrolepka okrem toho miluje nepriame slnečné žiarenie, takže ak sa pre ňu rozhodnete, postavte ju blízko k oknu.
3. Araukária štíhla
Foto: Singh Virender/Shutterstock.com
Táto rastlina z radu borovicotvarých sa teší obľube najmä počas Vianoc. Na rozdiel od iných náročnejších rastlín je len ťažké ju zahubiť, no na druhej strane nesprávna starostlivosť jej môže ubrať krásu.
Araukáriám často hnednú spodné vetvy a nové vetvy vyrastajú nerovnomerne. Obľubujú svetlé stanovištia a vlhkosť vo vzduchu, takže najmä počas zimy im treba venovať viac času.
4. Lopatkovec
Foto: John C Evans/Shutterstock.com
Môže pôsobiť dojmom nenáročnosti, no v skutočnosti má lopatkovec vysoké nároky, a to najmä na zalievanie. Lopatkovce dávajú rýchlo poznať, že majú suchú pôdu. Rastlina začne vednúť, a po zálievke zvykne zas ožiť, no jej trpezlivosť sa nedá pokúšať naveky.
Ak kupujete lopatkovec, alebo ste ho dostali darom, určite ho neklaďte blízko k oknu, pretože neznáša prievan. Polievať by ste ho mali filtrovanou vodou, pretože chlór a fluór spôsobuje hnednutie listov.
5. Miniatúrne ruže
Foto: Milenova Elena/Shutterstock.com
Prekrásne farby ich kvetov lákajú nejedného milovníka rastlín, ale nákup miniatúrnych ruží si treba dobre premyslieť. Tieto rastliny neznesú tmavé miestnosti a suchý vzduch, a pri zanedbanej zálievke môžu podľahnúť roztočom. Ak sa pre ne rozhodnete, najlepšie urobíte, keď ich umiestnite na vlhké miesto s priamym slnečným žiarením.
6. Dracéna lemovaná
Foto: Studio Light and Shade/Shutterstock.com
Dracény a juky sa tešia obľube najmä preto, že sú vysoké a štíhle, takže nezaberú veľa miesta. Hnednutiu a vypadávaniu listov dokážete zabrániť jedine vhodnou voľbou prostredia a pôdy, ktorá by mala byť mierne vlhká.
Dracény nikdy neumiestňujte na priame slnko, lebo by im mohlo spáliť listy. Nezabudnite ich občas orosiť.
7. Mucholapka
Foto: Studio Barcelona/Shutterstock.com
Je síce zaujímavá, ale aj veľmi náročná. Mucholapky sa oplatí pestovať v teráriu, kde sa dá dosiahnuť maximálna vlhkosť prostredia. V suchom a chladnom prostredí sa im veľmi nedarí.
8. Krotónovec strakatý
Foto: Alohapatty/Shutterstock.com
Panašované listy krotónovca skvele ladia najmä s jesennou atmosférou, ale aby nezvedli, treba im dožičiť mimoriadnu starostlivosť. Krotónovec predovšetkým neumiestňujte na tmavé miesto a do prievanu. Okrem toho ho často nepremiestňujte, pretože neznáša zmenu.
9. Gardénia
Foto: Maryana Volkova/Shutterstock.com
Domovom aromatickej gardénie sú trópy, čo je tiež dôvod, prečo sa jej u vás doma nedarí. Ide o jednu z najnáročnejších rastlín, ktorú bežne nevidno kvitnúť.
Gardénie milujú svetlé priestory a kyslú pôdu. Neznášajú zimné obdobie, pretože sa im nedostáva dostatok svetla a vlhkosti. Okrem toho sú náchylné na množstvo škodcov, vrátane vošiek a roztočov.
10. Rodinné šťastie
Foto: JRP Studio/Shutterstock.com
Rodinné šťastie je charakteristické svojimi drobnými zelenými lístkami a rýchlym rastom. Ak mu doprajete ideálne podmienky, bude rásť rýchlo a masívne, čo sa však v interiéroch nedeje často.
Najväčšou záhadou rodinného šťastia je, ako ho správne poliať, ale nepreliať. Rastlina totiž miluje vlhkosť, no neznesie preliatie. Kvetinári preto vedia, že najlepšie sa jej darí v špecializovanom teráriu.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.