Ako sa rýchlejšie zotaviť z koronavírusu pomocou jedla
Zatiaľ len málo výskumov sa zaoberalo rolou imunitného systému a jeho posilňovania pri boji proti ochoreniu COVID-19 a jeho prevencii. Britskí vedci sa to rozhodli zmeniť.
Ťažký akútny respiračný syndróm SARS-CoV-2 je tu s nami už od decembra 2019. Jeho nákaza sa prejavuje vznikom ochorenia COVID-19, ktoré je fatálne najmä pre ľudí vo vyššom veku a ľudí s oslabenou imunitou.
Napriek tomu, že o pandémii už počúvame niekoľko mesiacov, stále nevieme mnohé o liečbe a prevencii ochorenia. Hoci je správne sa domnievať, že liečbu koronavírusu by mohla urýchliť vhodne zvolená strava (ako je to aj v prípade chrípky, nádchy a iných ochorení), dodnes sa touto témou podrobne nik nezaoberal.
Dvojica britských vedkýň Emma Derbyshireová a Joanne Delangeová sa preto pokúsili analyzovať niekoľko náučných publikácií, ktoré menujú potraviny a doplnky najviac urýchľujúce zotavenie po diagnostikovaní COVID-19. Osobitú pozornosť pritom venovali vplyvu stravy na imunitu u ľudí vo veku 65 a viac rokov.
Zdravou stravou k neohrozenej imunite
Imunitný systém pozostáva zo štyroch zložiek: T-lymfocytov, B-lymfocytov, komplementových systémov a fagocytov. Tieto látky pôsobia ako bariéra proti vírusom a baktériám, vďaka čomu chránia organizmus pred infekciou.
Aj samotnú imunitu môžeme rozdeliť na vrodenú a získanú, pričom s pribúdajúcim vekom obidve slabnú. Jednou z príčin tohto slabnutia je deficit živín potrebných na ich udržiavanie, a preto práve v prípade starších ľudí je potrebné zdôrazňovať dôležitosť jedla posilňujúceho imunitu. Práve jedlo by podľa autoriek u nich mohlo byť kľúčom pri liečbe infekčných ochorení, ako je COVID-19.
Vedkyne vo vyhlásení píšu, že existuje množstvo dôkazov toho, že nevhodné stravovanie a nedostatočný príjem bielkovín, vitamínov a minerálov má na svedomí neoptimálnu funkciu imunitného systému.
„Niektoré zložky stravy – ovocie, vitamíny, antioxidanty, minerály a probitiká – pomáhajú v zlepšovaní imunity a hrajú dôležitú úlohu pri obrane pred respiračnými vírusmi a ochoreniami.“
Ako by mal vyzerať jedálniček pacienta
Autorky v závere navrhli podľa nich ideálny jedálniček pre pacientov bojujúcich s ochorením COVID-19. Potraviny, ktoré sú v ňom obsiahnuté, typicky obsahujú množstvo vitamínu C a D a zinku.
Vitamín C posilňuje obranyschopnosť epitelov dýchacích ciest, čím zabraňuje ich množeniu a prenikaniu do nižších dýchacích ciest. Práve tento vitamín by mohol byť najviac nápomocný pri prevencii zápalu pľúc.
Vitamín D je mocný imunoregulátor. Na povrchu niektorých imunitných buniek sa nachádzajú receptory vitamínu D, ktorý má z tohto dôvodu dôležité postavenie pri prevencii a boji proti respiračným ochoreniam. Zinok zas slúži ako signalizačný prvok, ktorý spúšťa imunitnú odpoveď.
Najúčinnejšie potraviny pri liečbe:
- bohaté na vitamín C: brokolica, čierne ríbezle, celozrnné vločky a pomaranče
- bohaté na zinok: krabie tyčinky, krevety, konzervovaná fazuľa a varené vajcia
Pokiaľ ide o vitamín D, ten je najlepšie prijímať formou doplnkov, pričom denná dávka by mala predstavovať okolo 50 mikrogramov.
Takáto strava podľa výskumov skracuje čas zotavovania a zrýchľuje liečbu COVID-19. Platí to však len u inak zdravých ľudí. Pacienti s astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, cukrovkou a srdcovo-cievnymi chorobami, ako aj tí s oslabenou imunitou, by sa mali poradiť so svojím lekárom.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.