• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.1.2025Meniny má Dáša
Bratislava

5 typov úzkostných porúch a spôsoby, akými sa prejavujú

  • 20:07 06.12.2020
  • Bratislava
5 typov úzkostných porúch a spôsoby, akými sa prejavujú

Každý sa z času na čas ocitne v stresujúcom období, no pre niektorých je stres a obavy každodennou realitou. Ako zistiť, či aj vy netrpíte úzkostnou poruchou?

Úzkosť sa minimálne raz vyskytne v živote každého z nás. Niektorých však prenasleduje na každom kroku, a v tom prípade už pravdepodobne môžeme hovoriť o úzkostnej poruche.

K úzkosti dochádza, keď mozog reaguje na situáciu spôsobom „bojuj alebo uteč“, pričom môže ísť o opodstatnené riziko, napríklad keď sme v ohrození života. Pri úzkostných poruchách ale k tejto reakcii obvykle dochádza aj v prípadoch, ktoré telo mylne vyhodnotí ako hrozbu.

Existuje päť základných druhov úzkosti, ktoré sa vyznačujú spoločnými, ale aj rozdielnymi príznakmi. Pozrime sa na ne bližšie:

1. Generalizovaná úzkostná porucha

Ide o najčastejšie sa vyskytujúci typ úzkosti, pri ktorom sa u pacientov denne vyskytujú myšlienky ako „čo ak sa stane toto“ alebo „čo spravím, ak sa to stane“.

Ak je myseľ neustále zamestnávaná obavami a negatívnymi spomienkami alebo myšlienkami o budúcnosti, reakcia „bojuj alebo uteč“ sa môže spúšťať aj náhodne a často. Okrem psychických ťažkostí ju sprevádza aj pocit tlaku, stiesnenie, dýchavičnosť, bolesť brucha a problémy so spánkom a sústredením.

2. Obsedantno-kompulzívna porucha

… inak zvaná aj OCD (z anglického obsessive compulsive disorder). Neraz sa zamieňa s puntičkárstvom. Je charakteristická dotieravými obavami typu „čo ak niekomu ublížim“ alebo „čo ak sú na tom baktérie“.

Podobe ako pri úzkosti, aj obsedantno-kompulzívnu poruchu sprevádzajú negatívne myšlienky o tom, čo sa môže stať. Takéto myšlienky sú pri tomto ochorení zdrojom nutkania niečo vykonať.

Pacienti s obsedantno-kompulzívnou poruchou často dodržiavajú vlastné stanovené pravidlá alebo rituály. Môžu napríklad venovať nadbytok času drhnutiu a umývaniu rúk, dotýkaniu sa niečoho vždy rovnakým spôsobom, opätovnému kontrolovaniu zamknutých dverí a tak ďalej. Typickým príkladom tohto ochorenia je televízny detektív Monk.

3. Posttraumatická stresová porucha

Posttraumatická stresová porucha, alebo PTSD (z anglického post traumatic stress disorder) môže prameniť z dvoch typov zážitkov: pri tom prvom hovoríme o jednej udalosti, ktorá traumatizovala pacienta, ako je účasť vo vojne alebo prežitie autonehody. V druhom prípade ide o pretrvávajúce týranie alebo zneužívanie, ktorého následkom je psychické ochorenie.

PTSD sa prejavuje spomienkami na traumatizujúce udalosti, nočnými morami, zmyslovou podráždenosťou a intenzívnym premýšľaním o minulosti. U pacientov často dochádza k vzniku príznakov depresie.

4. Sociálna úzkostná porucha

Ako to vyplýva z názvu, ide o poruchu, ktorá sa prejavuje úzkosťou v spoločenských situáciách. Ľudia, ktorí trpia sociálnou úzkostnou poruchou, sa v spoločnosti cítia nesvoji, majú pocit, že ich ostatní súdia, nevedia sa pred nimi vyjadrovať. Porucha sa najintenzívnejšie prejavuje vo väčších zoskupeniach.

5. Panická porucha

Jej typickým prejavom sú panické ataky. Inak povedané, dochádza k rapídnemu nástupu reakcie „uteč alebo bojuj“.

Panický atak začína náhlym pocitom negativity. Človeku sa môže zdať, že každú chvíľu umrie, dostane infarkt alebo odpadne. Z dlhodobého hľadiska môže tento typ úzkostnej poruchy zanechať na zdraví značné škody, ak sa nelieči.

Kedy siahnuť po pomoci?

U každého sa úzkosť prejavuje inak. Vo všeobecnosti ale platí, že ak sa u vás jej príznaky deň čo deň zhoršujú, nemali by ste váhať s vyhľadaním pomoci.

Zdroj: Info.sk, DP, rsvplive.ie
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil

21:10 06.01.2025Zdravie

Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu

19:42 06.01.2025Zdravie

Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.