Otvorenie určitých okien pomáha zabrániť nákaze v aute. Takto by ste mali sedieť

Vedci navrhli spôsob, ako zabrániť šíreniu koronavírusu v autách pomocou správneho sedenia a otvorenia niektorých okien.
Ak sedíte v taxíku alebo dochádzate do práce v jednom aute s kolegom, možno by ste zo strachu preventívne najradšej držali hlavu von z okienka. Podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom žurnále Science Advances však existuje aj efektívnejší spôsob, ako bojovať proti šíreniu infekcií. Fyzik z University of Massachusetts Amherst zistil, že určitá kombinácia otvorených okien môže chrániť vodiča aj spolujazdca pred prúdením kontaminovaného vzduchu.
"Možno si predstaviť, že ľudia počas pandémie inštinktívne otvárajú okná hneď vedľa nich, keď jazdia so spolujazdcom. To nemusí byť optimálne - aj keď je to lepšie ako okno neotvárať,“ uvádza vo vyhlásení hlavný autor štúdie Varghese Mathai. Podľa vedcov je pri dvoch osobách v aute optimálne, keď si spolujazdec sadne na zadné sedadlo krížom od vodiča, aby nesedel priamo za ním.
Najoptimálnejšie je otvoriť pravé predné a ľavé zadné okno
Počítačové modelovanie aj testy naživo ukázali, ako otvorenie rôznych okien v idúcom vozidle mení prúd nespočetných častíc v ľudskom dychu. Výsledky ukazujú, že otváranie okien najďalej od vodiča a spolujazdca na zadnom sedadle môže poskytnúť obom cestujúcim určité výhody.
Na snímke počítačová simulácia prúdenia vzduchu v aute, Foto: advances.sciencemag.org
Autori štúdie celkovo dospeli k záveru, že najbezpečnejšou stratégiou je otvorenie všetkých okien vozidla a privádzanie čerstvého vzduchu z ventilačných otvorov vozidla. Toto sa javí ako najlepší spôsob zvýšenia ventilácie a zníženia rizika prenosu.
Počas zimných mesiacov však otváranie okien často nie je možné. Následkom toho sú cestujúci v aute vystavení väčšiemu riziku prenosu choroby. „Tieto malé, potenciálne patogénne častice zostávajú vo vzduchu dlhšiu dobu bez toho, aby sa usadili, takže ak sa z kabíny neodstránia, môžu sa časom hromadiť a predstavovať zvýšené riziko infekcie,“ vysvetľuje Mathai.
Spolu s kolegami z Brownovej univerzity Mathai predpokladal, že ak nemôžete nechať všetky štyri okná otvorené, môže fungovať aj otvorenie tých oproti každému cestovateľovi. "Na naše prekvapenie simulácie ukázali prúd vzduchu, ktorý funguje ako bariéra medzi vodičom a spolujazdcom," informuje Mathai.
„Aj keď tieto opatrenia nenahrádzajú nosenie rúška vo vnútri automobilu, môžu pomôcť znížiť nálož patogénov vo veľmi obmedzenom priestore interiéru,“ dodáva Mathai.
Reálne simulácie v štúdii sa uskutočnili pomocou vizualizácie dymu vo vozidle Kia Optima.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.