10 každodenných návykov, kvôli ktorým vám rednú vlasy
Ak máte problémy s rednúcimi vlasmi, pravdepodobne si za to môžete sami. Týmito bežnými zvykmi k tomu prispievame.
Nielen zvieratám, ale aj ľuďom denne vypadávajú vlasy. Pre človeka je bežné denne prísť o 50 až 100 jednotlivých vlasov, a v momente, keď sa situácia začne zhoršovať, treba nájsť dôvod. Pozrite sa na to, či si rednutie vlasov nespôsobujete sami niektorým z týchto zvykov:
1. Prijímate málo kalórií
Pri kalorickom deficite telo smeruje všetku energiu na zachovanie základných funkcií, ako je pumpovanie krvi srdcom či práca mozgu. To posledné, na čo vaše telo myslí, sú vlasy.
Ak ste v poslednom období prepadli diéte, nečudujte sa, že vám začali nadmerne padať vlasy. Diéty totiž ovplyvňujú funkciu hormónov, čím prispievajú aj k rednutiu vlasov a zastaveniu ich rastu. Nadmerné vypadávanie vlasov je okrem toho jedným z najviditeľnejších príznakov anorexie.
Ako to napraviť: Zamerajte sa na potraviny s vysokým obsahom bielkovín a tuku. Ak zo stravy vynechávate tieto zložky, okrem vypadávania vlasov riskujete aj ich oslabenie a lámavosť. Denne preto skonzumujte aspoň 46 gramov bielkovín.
2. Vystavujete ich slnku
Slnečné lúče oberajú zdravé vlasy o silu a pružnosť. Prílišné vystavovanie sa teplu a svetlu zo slnka spôsobuje vysychanie vlasov a vlasovej pokožky, čo vedie k zvýšenej krehkosti vlasov. Najnáchylnejšie na poškodenie slnkom sú svetlé a jemné vlasy.
Ako to napraviť: Ak sa dá, pri pobyte vonku si zakryte vlasy čiapkou či klobúkom. Zainvestujte do vlasových prípravkov s ochranným faktorom a pravidelne používajte vlasovú masku na suchú pokožku.
3. Často ich nosíte zopnuté
Vrkoče a copy kladú veľký tlak na vlasové folikuly a násilím z nich vyťahujú vlasy. V najhoršom prípade môžu takéto účesy zanechať trvalé zjazvenie folikulov, z ktorých už nevyrastie vlas.
Ako to napraviť: Nesťahujte si vlasy do uhladených účesov. Vždy, keď sa dá, noste vlasy uvoľnené. Toto pravidlo dodržujte najmä počas spánku, keď sa vlasy trú o vankúš, čím vzniká ďalší nadbytočný tlak. Pri výbere gumičiek voľte tie objemnejšie s jemnou látkou na povrchu. Účes by vás nikdy nemal tlačiť.
4. Neumývate si ich dostatočne často
Nezvykajte si príliš na vynechávanie umývania vlasov. Nahromadené stylingové produkty, špina a maz zapchávajú folikuly, čím spomaľujú rast vlasov. Pri dlhodobom hromadení týchto látok dochádza až k vypadávaniu vlasov.
Ako to napraviť: Umývajte si vlasy pravidelne – najmenej raz za týždeň. Vysychaniu vlasov a pokožky zabránite šampónom bez obsahu sulfátov.
5. Zabúdate na podstrihávanie
O dôležitosti podstrihávania sa hovorí už všade, no aj tak ho veľa žien podceňuje. Odstrihnutie končekov vlasov ich zbavuje suchých a poškodených častí, ktoré by neskôr mohli spôsobiť poškodenie aj vo vyššej časti vlasu.
Ako to napraviť: Vlasy si nechávajte podstrihnúť aspoň raz za dvanásť týždňov.
6. Umývate ich horúcou vodou
Horúca voda napína a dehydratuje pokožku aj vlasy, ktoré sú vo výsledku suché, krehké a náchylné na vypadávanie a lámanie. Pridajte si k tomu ešte šampón, ktorý vlas ochudobňuje o maz, a je jasné, prečo táto kombinácia neraz ústi do nadmerného vypadávania.
Ako to napraviť: Namiesto horúcej sprchy voľte radšej mierne teplú vodu. Vlasy si zmývajte čo najchladnejšou vodou.
7. Škriabete si hlavu
Svrbenie pokožky hlavy môže vzniknúť v dôsledku hubovej infekcie, alergie alebo zápalu. Každý z týchto stavov je veľkou hrozbou pre vlasové folikuly, ktoré sa môžu brániť aj vypadávaním vlasov. Ak sa k tomu ešte poškriabete, spôsobíte folikulom ďalšie poškodenie, ktoré môže viesť k nadmernému vypadávaniu vlasov.
Ako to napraviť: Zvoľte zdravšiu stravu bohatú na vitamíny A, D a E. Namiesto škrabania hlavy si pomôžte pravidelnou masážou. Šampón by ste mali vybrať taký, ktorý obsahuje zinok, selén a ďalšie protimykotické látky.
8. Často ich upravujete pomocou tepla
Teplé natáčky, fén, kulma a žehlička sú veľmi agresívne na vlasy. Vysoká teplota ich totiž oberá o vlahu a bielkoviny, čo vedie k lámaniu a vypadávaniu.
Ako to napraviť: Používajte horúce stylingové nástroje najviac 2-3-krát do týždňa pri najnižšej teplote. Pred úpravou aplikujte na vlasy ochranný sprej.
9. Hráte sa s nimi
Krútite ich, ťaháte ich, alebo ich v rôznych dĺžkach trháte? Potom niet divu, že sa vám vlasy lámu a vypadávajú. Častým ťahaním vlasov oslabujete vlasové folikuly. Okrem toho na ne prenášate špinu a pot z rúk, čo vedie k ich upchávaniu a následnému rednutiu vlasov.
Ako to napraviť: Zamestnajte si ruky inými hračkami – použite napríklad kľúčenku alebo antistresovú loptičku.
10. Aplikujete na ne silu, keď sú mokré
Keď sú vlasy mokré, sú najnáchylnejšie na poškodenie, preto je potrebné s nimi zaobchádzať čo najjemnejšie. Škodí im česanie aj drhnutie uterákom.
Ako to napraviť: Vlasy si češte ešte predtým, ako ich umyjete. Pri sušení na ne jemne pritláčajte uterák, no vyhnite sa treniu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.