Video: Toľkoto plastu zjeme za deň, mesiac či rok
- 20:40 20.12.2020
- Svet
Predstaviť si množstvo plastu, ktoré sa ročne dostane do nášho žalúdka, nie je ľahké, a preto vám v tom pomôže táto vizuálna pomôcka.
Mikroskopické čiastočky plastu sa už našli aj v tých najodľahlejších končinách zeme, vrátane dna oceánov či ľadu na Arktíde. Plast okrem toho čoraz častejšie preniká aj do našej tráviacej sústavy.
Plast sa na naše taniere dostáva najmä vďaka tomu, že je prakticky nezničiteľný. Postupom času sa v prírode len rozkladá na menšie kúsky, ktoré postupne zaplavujú zem aj vodu, a tak sa dostáva aj do potravín.
Odhaduje sa, že priemerný človek týždenne skonzumuje množstvo mikroplastových častíc, ktoré je úmerné veľkosti a hmotnosti kreditnej karty. Denne pritom zjeme a vypijeme zhruba jednu čajovú lyžičku plastov, a v priebehu mesiaca by sme už množstvo skonzumovaného plastu mohli prirovnať niekoľkým dielikom stavebnice Lego.
Za pol roka sa cez naše telo premelie už celá miska plastových mikročastíc, a za rok sa množstvo plastu, ktoré zjeme, vyrovná plastovej prilbe. Po 27 rokoch by už sme si z množstva skonzumovaného plastu dokázali pripraviť celý obed vrátane riadu.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.