9 spôsobov, ako predĺžiť výdrž sviečok
- 17:34 19.12.2020
- Bratislava
Milovníci voňavých sviečok neznášajú ten pocit, keď sa musia so svojou obľúbenou vôňou rozlúčiť. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ktoré pomôžu predĺžiť jej život.
Za kvalitnú voňavú sviečku do interiéru si dnes zaplatíte aj niekoľko desiatok eur. Nejeden z nás sa preto pri nákupe pristihne pri myšlienke, či sviečku naozaj potrebujeme.
Ak sa vám pri každom zapálení sviečky zdá, že vyhadzujete peniaze do vzduchu, na vine môže byť nesprávna starostlivosť o vaše voňavé potešenie. Prečítajte si preto o niekoľkých spôsoboch, ako predĺžiť jeho výdrž.
1. Vyberte si správnu sviečku
Foto: Ira Lichi/Shutterstock.com
Pri menších sviečkach vám postačí samostatný knôt. Pri sviečkach, ktoré sú širšie, by ste ale mali uprednostniť tie s niekoľkými knôtmi, pretože vďaka tomu dosiahnete rovnomerné roztopenie vosku po celom obvode.
Pri nákupe dajte pozor aj na materiál, z ktorého je vyrobený knôt. Ak je to bavlna, sviečku stačí len zapáliť a zhasnúť. Ak je ale knôt z iného materiálu, pred zapálením by ste ho mali vždy pristrihnúť.
2. Položte ju na vhodné miesto
Sviečka na tanieriku položenom na koberci či krivom povrchu možno pôsobí esteticky, ale rozhodne nie bezpečne, ani efektívne. Zbytočnému požiaru či nerovnomernému horeniu sviečky sa vyhnete jednoducho tak, že ju uložíte na rovné a pred požiarom chránené miesto.
3. Dôležitý je čas jedného horenia
Foto: FotoHelin/Shutterstock.com
Vonné sviečky by sme mali zapaľovať najviac na štyri hodiny. Ak tento čas presiahnete, dôjde k nadmernému topeniu vosku, a sviečka tak rýchlejšie stratí vôňu.
Keď sviečku zapaľujete prvýkrát, nechajte ju horieť dosť dlho na to, aby sa okolo knôtu vytvorila rovnomerná vrstva roztopeného vosku.
Niektorí výrobcovia radia vypočítať čas horenia sviečky pomocou jej priemeru – na každých 2 a pol centimetra môže sviečka horieť hodinu. To znamená, že ak má sviečka priemer napríklad 5 centimetrov, nechávajte ju zapálenú zhruba na dve hodiny. Vďaka tomuto postupu sa bude vosk v skle vždy topiť v rovnomerných vrstvách.
4. Často vetrajte
Sviečku nikdy neklaďte do blízkosti ventilátorov alebo otvorených okien. Aj tak sa ale postarajte o to, aby bola izba so sviečkou dostatočne vzdušná, keďže tým dosiahnete priestrannejšie šírenie vône.
Po zapálení sviečky pootvorte aspoň jedno okno v miestnosti. Takto bude vzduch cirkulovať v priestranstve a privedie vôňu do všetkých kútov izby.
5. Pomôžte si alobalom
Ak to preženiete s časom horenia, a vosk po dohorení stvrdne do tvaru lievika s vysokými okrajmi po stranách, omotajte sviečku do alobalu. Jeho okraje by mali prečnievať cez okraje sviečky tak, aby ostal priestor na horenie knôtu. Takto sviečku zapáľte a čakajte, kým sa vosk roztopí do rovnej vrstvy.
i asked on instagram if there was any way to fix a tunnelled candle and a few people said you can use tin foil. i tried it yesterday and it only bloody worked honestly this is probs the best hack i’ve ever learnt pic.twitter.com/zNaYmCYXwX
— Lucy P (@lucyparts) April 29, 2020
6. Nechajte ju vychladnúť
Po dohorení nechajte sviečku celkom vychladnúť, kým ju znovu zapálite. Vo väčšine prípadov chladnutie netrvá dlhšie ako dve hodiny.
7. Skracujte knôt
Ak je knôtik príliš dlhý alebo, ako sme už spomínali, z iného materiálu ako bavlna, je potrebné ho pristrihnúť. Vďaka odstrihnutiu vrchnej časti knôtu tiež dosiahnete žiarivý, ale nie príliš vysoký plameň, ktorý bude rovnomerne horieť. Knôt by mal mať na začiatku horenia asi jeden centimeter.
8. Využite horúcu vodu
Ak vám už sviečka nehorí, zalejte ju vriacou vodou a nechajte vychladnúť. Po čase by sa na vrchu mala vytvoriť hrubšia vrstva vosku, ktorú môžete využiť ako náplň do vonnej lampy, alebo ho v strede prepichnite a položte na vrch novej sviečky. Takto si získa dlhšiu životnosť.
9. Využite pohár na niečo iné
Sviečky sa často predávajú v krásnych sklenených pohároch – prečo to nevyužiť? Keď sa pomocou horúcej vody zbavíte všetkého vosku, môžete nádobu použiť napríklad na skladovanie odličovacích tampónov alebo iných drobností.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pred bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.