Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je
Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.
Podľa ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) je však situácia pod kontrolou a posádke ISS nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.
Posádka na palube ISS pred nedávnom strávila týždne hľadaním miesta, odkiaľ unikal vzduch - našli ho tak, že v priestore, kde panuje bezváhový stav, sledovali pohyb vrecúška s čajom. Keďže čajové vrecko sa pohybovalo v závislosti od prúdenia vzduchu, kozmonauti jeho sledovaním vypátrali poškodené miesto a utesnili ho. Doteraz nie je známe, čo únik vzduchu spôsobilo.
Onedlho však podľa všetkého došlo vo vstupnej časti modulu Zvezda k ďalšiemu úniku vzduchu, tentokrát ale na inom mieste, píše DPA.
Kozmonauti počas komunikácie s veliacim strediskom v Moskve diskutovali aj o prípadnom utesnení poškodenej časti, čo by ale ovplyvnilo celkovú prevádzku ISS.
Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin v sobotu uviedol, že na vesmírnej stanici sú zásoby kyslíka, ktoré je možné v prípade potreby použiť. „Ak bude treba, môžeme tiež využiť naše vzťahy s NASA a okrem vlastnej nákladnej lode Progress poslať na ISS časť zásob vrátane kyslíka aj prostredníctvom americkej nákladnej lode,“ uviedol Rogozin.
Pred vyše týždňom (10. decembra) hlásili pre problémy s tlakom z ISS poruchu systému Elektron-VM na výrobu kyslíka umiestnenom na ruskom segmente ISS v module Zvezda. Problém s kyslíkom sa vtedy objavil len pár hodín po tom, ako sa objavila správa, že v americkom segmente ISS vypadla elektrina.
Systém Elektron-VM za posledné dva mesiace zlyhal najmenej päťkrát.
Agentúra DPA konštatovala, že na ISS sa čoraz viac prejavujú problémy súvisiace s jej vekom.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.