Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.
Podľa ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) je však situácia pod kontrolou a posádke ISS nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.
Posádka na palube ISS pred nedávnom strávila týždne hľadaním miesta, odkiaľ unikal vzduch - našli ho tak, že v priestore, kde panuje bezváhový stav, sledovali pohyb vrecúška s čajom. Keďže čajové vrecko sa pohybovalo v závislosti od prúdenia vzduchu, kozmonauti jeho sledovaním vypátrali poškodené miesto a utesnili ho. Doteraz nie je známe, čo únik vzduchu spôsobilo.
Onedlho však podľa všetkého došlo vo vstupnej časti modulu Zvezda k ďalšiemu úniku vzduchu, tentokrát ale na inom mieste, píše DPA.
Kozmonauti počas komunikácie s veliacim strediskom v Moskve diskutovali aj o prípadnom utesnení poškodenej časti, čo by ale ovplyvnilo celkovú prevádzku ISS.
Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin v sobotu uviedol, že na vesmírnej stanici sú zásoby kyslíka, ktoré je možné v prípade potreby použiť. „Ak bude treba, môžeme tiež využiť naše vzťahy s NASA a okrem vlastnej nákladnej lode Progress poslať na ISS časť zásob vrátane kyslíka aj prostredníctvom americkej nákladnej lode,“ uviedol Rogozin.
Pred vyše týždňom (10. decembra) hlásili pre problémy s tlakom z ISS poruchu systému Elektron-VM na výrobu kyslíka umiestnenom na ruskom segmente ISS v module Zvezda. Problém s kyslíkom sa vtedy objavil len pár hodín po tom, ako sa objavila správa, že v americkom segmente ISS vypadla elektrina.
Systém Elektron-VM za posledné dva mesiace zlyhal najmenej päťkrát.
Agentúra DPA konštatovala, že na ISS sa čoraz viac prejavujú problémy súvisiace s jej vekom.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.