Spánok, strava alebo pohyb? Tento faktor najviac podporuje psychické zdravie
Chcete prospieť svojmu zanedbávanému duševnému zdraviu, no neviete, kde začať? Tento faktor je pri budovaní zdravej psychiky najpodstatnejší.
Určite už viete, že osem hodín spánku za noc sa pre bežného dospelého človeka javí ako optimálne. Nie je to náhoda – osem hodín spánku so sebou totiž prináša množstvo zdravotných benefitov, no pokiaľ ide o mentálne zdravie, uprednostniť by sme mali skôr kvalitu.
Prieskum Univerzity v Otagu (Nový Zéland), ktorý zisťoval dopad životného štýlu na psychické zdravie mladých dospelých, tvrdí, že na psychiku najvýraznejšie vplýva kvalita spánku. Tá je z tohto hľadiska dokonca dôležitejšia ako pohyb či zdravá strava.
Už v minulosti bolo potvrdené, že prerušovaný spánok prispieva k vzniku závažných mentálnych ochorení, ako je depresia a poruchy nálady. V súvislosti s depresiou sa ale neraz hovorí aj o vyváženej strave, ktorá dokáže pôsobiť ako prevencia. Aj cvičenie preukázateľne podporuje psychické a fyzické zdravie.
Rozdiel medzi touto a inými štúdiami je ale ten, že sa na zdravú životosprávu pozrela z komplexného hľadiska, a zisťovala, ktorý jej faktor je pri zlepšovaní psychického zdravia najpodstatnejší.
Štúdia analyzovala informácie o nálade a zdraví, strave, pohybe a spánkovom cykle viac ako 1.100 mladých ľudí vo veku 18 až 25 rokov. Vedci sa respondentov pýtali aj na to, či sa ráno pri vstávaní cítia sviežo, čo je jeden z hlavných ukazovateľov kvalitného spánku.
Možno sa pýtate, prečo sa vedci zamerali práve na mladých dospelých. Dôvod je celkom jednoznačný – ľudia v ich veku prechádzajú náročnejšími životnými zmenami, pri ktorých je ťažké venovať čas starostlivosti o psychické a fyzické zdravie. Práve mladí ľudia tvoria vzorku, ktorá je najnáchylnejšia na vznik psychických porúch.
V testovacej skupine, ktorú tvorili ľudia zo Spojených štátov a z Nového Zélandu, by ste našli rôznorodých reprezentantov: niektorí z nich boli vegáni, iní užívali antidepresíva kvôli potvrdenej mentálnej poruche, a menej ako tretina sa identifikovala ako muž.
Rozhoduje kvalita, nie kvantita
Najlepšie psychické zdravie u seba hlásili ľudia, ktorí každú noc venovali spánku približne 10 hodín. Menej ako 8 hodín alebo viac ako 12 hodín spánku sa naopak prejavilo zvýšeným výskytom príznakov depresie.
Lepší celkový stav si pochvaľovali aj ľudia, ktorí denne zjedia priemerné množstvo surového ovocia a zeleniny. Fyzická aktivita dominuje druhej priečke rebríčka spoľahlivých indikátorov psychického zdravia, zatiaľ čo kvalita spánku mu kraľuje.
„Je to prekvapivé, pretože odporúčania ohľadom spánku sa prevažne týkajú jeho doby, a nie kvality,“ komentuje zistenie vedúca autorka štúdie Shay-Ruby Wickhamová zo Zdravotníckej fakulty na Univerzite v Otagu.
„Z nášho výskumu vyplýva, že na zlepšenie mentálneho zdravia je najpotrebnejšie zamerať sa na kvalitu spánku,“ pokračuje Wickhamová, ktorá však dodáva, že by sa nemalo zabúdať ani na zdravú stravu a pohyb.
Pri hodnotení výsledkov treba brať ohľad na to, že výskum vznikol len na základe subjektívnych odpovedí respondentov v dotazníku. O jeho výsledkoch nerozhodlo pozorovanie ani analýza zdravotného stavu, pripomenuli vedci. K potvrdeniu konečných výsledkov sú preto potrebné ďalšie štúdie.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.