Tieto chyby pri utieraní povrchov nerobte! Infektológovia odhalili najlepšiu techniku
- 19:38 27.12.2020
- Londýn
Odborníci upozorňujú na časté chyby, ktorých sa dopúšťame pri čistení povrchov v domácnosti.
Upratovanie je pre mnohých každodenný rituál, vďaka ktorému sa doma cítia čisto a bezpečne. Ukázalo sa však, že v mnohých domácnostiach sa povrchy utierajú nesprávnym spôsobom, čo má za následok, že plochy sú ešte špinavšie ako pred umývaním.
1. Začať treba čistejšími časťami a najšpinavé čistiť na záver
Aj keď mnohí z nás sa najprv sústredia na najšpinavšie časti a potom utrú zvyšok, táto metóda len rozširuje špinu a mikróby po stoloch či kuchynských linkách. Potvrdil to výskum spoločnosti GAMA Healthcare. Preto by ste pri čistení povrchov mali vždy najprv utrieť čistejšie časti a potom prejsť na špinavšie.
2. Ideálna je technika v tvare S
Neutierajte zo strany na stranu. Najlepšia je technika v tvare S, aby ste nerozširovali baktérie. Foto: Comaniciu Dan/Shutterstock.com
To však nie je jediná chyba, ktorej sa pri upratovaní dopúšťame. Dokonca aj technika utierania má veľký vplyv na to, či budete ďalšej rozširovať choroboplodné zárodky po vašej domácnosti. Pri utieraní by ste mali vždy mali handrou či hubkou postupovať spôsobom, ktorý pripomína písanie písmena S. Nikdy by ste nemali utierať zo strany na stranu. Infektológovia a bývalí lekári britskej NHS vysvetlili, že utieranie do tvaru S zabráni opätovnej kontaminácii oblastí, ktoré ste už vyčistili.
Pre magazín Ideal Home povedali: „Náhodné čistenie povrchov, začínanie od stredu alebo spodku a utieranie nahor alebo nadol spôsobuje šírenie choroboplodných zárodkov.” Podľa odborníkov je najúčinnejšie postupovať vždy zhora nadol a vykonávať pohyb podobný tvaru písmena S.
3. Počkajte, kým povrch vyschne
Po vyčistení a dezinfekcii povrchu je dôležité počkať, kým povrchy nevyschnú, a až potom na ne môžete naspäť položiť všetky predmety. To je obzvlášť dôležité pri použití dezinfekčných prostriedkov, ktoré je potrebné nastriekať a nechať pôsobiť, kým sa ich môžete dotknúť. Všímajte si inštrukcie na obale, ktoré často uvádzajú napríklad dobu 30 sekúnd, kým sa choroboplodné zárodky zničia. Ak nepočkáte a kuchynské náčinie vrátite na naspäť na linku, budete ju musieť dezinfikovať znova.
Video: Pozrite si správnu techniku čistenia povrchov
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.