Kúpanie pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie. Dôležitá je teplota a frekvencia
Táto príjemná činnosť vám môže pomôcť znížiť riziko úmrtia na srdcové choroby a mŕtvicu.
Príjemný kúpeľ môže znížiť pravdepodobnosť úmrtia súvisiaceho s kardiovaskulárnymi ochoreniami vrátane náhlej zástavy srdca, srdcového infarktu a mozgovej príhody. Ochranný účinok kúpeľa však závisí od toho, ako často sa kúpete a aká je teplota vody.
Zdá sa, že každodenné kúpanie má väčší úžitok ako kúpeľ štyrikrát týždenne. O kúpaní je už dlhšie známe, že zlepšuje kvalitu spánku a pomáha ľuďom relaxovať. Štúdia publikovaná v odbornom žurnále Heart sa však po prvý raz pozrela na vplyv kúpania na riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Vedci v Japonsku sledovali 61 000 dospelých stredného veku po dobu takmer 20 rokov. Výsledky ukázali, že každodenný horúci kúpeľ môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení o 28 percent a riziko mozgovej príhody o 26 percent v porovnaní s kúpeľmi raz alebo dvakrát týždenne.
Častý horúci kúpeľ znižuje krvný tlak
Na snímke tradičné japonské kúpele zvané onsen, Foto: dryadphotos/Shutterstock.com
Autori štúdie napísali:
„Zistili sme, že časté kúpanie vo vani bolo významne spojené s nižším rizikom hypertenzie, čo naznačuje, že priaznivý účinok kúpania vo vani na riziko [kardiovaskulárnych chorôb] môže byť čiastočne spôsobený zníženým rizikom vzniku hypertenzie.“
Štúdia skúmala, či teplota vody mala zásadný vplyv na zníženie rizika ochorení. Vedci dospeli k záveru, že kúpanie v horúcej vode znížilo riziko kardiovaskulárnych ochorení o 35 percent, pričom teplá voda znížila riziko o 26 percent. Teplota vody však nemala žiadny vplyv na riziko mŕtvice.
Japonský štýl kúpania zvyčajne spočíva v naplnení vane vodou pri teplote 40 ° C do výšky ramien. Horúci kúpeľ pri príliš vysokej teplote však so sebou prináša aj isté riziko prehriatia organizmu. Vedci preto varujú najmä ľudí vo vyššom veku, aby to s teplotou vody nepreháňali.
Podľa doktora Andrewa Felixa Burdena, ktorý túto štúdiu komentoval, je nepravdepodobné, že by horúca voda mala za následok úmrtie zo srdcovo-cievnych chorôb, ale prehriatie by mohlo spôsobiť stratu vedomia a utopenie.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.