Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA
- 22:06 13.09.2013
- WASHINGTON
Žiadosť o pristúpenie k zmluve o zbraniach je neúplná
Organizácia Spojených národov požiadala v piatok Sýriu o ďalšie informácie v súvislosti s jej žiadosťou o pristúpenie k Dohovoru o chemických zbraniach, čo zdrží pričlenene Damasku k tejto zmluve.
Ako informoval hovorca OSN Farhan Haq, OSN je v kontakte so sýrskou vládou. "Snažíme sa získať ďalšie informácie, aby sme mohli ukončiť prístupový proces," povedal Haq, nespresnil však, aké informácie chýbajú a kedy by sa Sýria mohla stať signatárom dohovoru.
Sýria požiadala o pristúpenie k zmluve o zákaze chemických zbraní vo štvrtok. V roku 1993 bola jednou zo siedmich členských krajín OSN, ktoré pričlenenie k dohovoru odmietli.Sýria rozptýlila svoje zásoby chemických zbraní na 50 rôznych miest v snahe sťažiť Spojeným štátom ich lokalizáciu.
Vo svojom štvrtkovom článku to uviedol americký denník The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na nemenované oficiálne zdroje z Blízkeho východu a USA.
Prerozdeľovanie sa podľa nich začalo zhruba pred rokom a zabezpečuje ho špecializovaný armádny útvar označovaný ako "Jednotka 450".
Presuny chemických zbraní údajne pokračovali aj minulý týždeň, čo vyvoláva pochybnosti o uskutočniteľnosti ruského plánu, ktorý predpokladá ich umiestnenie pod medzinárodný dohľad.
Americké alebo izraelské spravodajské služby sú podľa denníka naďalej presvedčené, že dokážu "väčšinu" zbraní lokalizovať, hoci jeden z citovaných zdrojov priznáva, že "vedia oveľa menej než tomu bolo pred šiestimi mesiacmi".
Spojené štáty obviňujú režim sýrskeho prezidenta Baššara al-Asada z augustového chemického útoku pri Damasku, kde údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí.
Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska. Al-Asad vo štvrtok prvýkrát potvrdil, že Sýria sa chce chemických zbraní zbaviť, zatiaľ čo jeho vláda formálne požiadala o pristúpenie k príslušnému medzinárodnému dohovoru.
Západom zatracovaný líder však požaduje, aby Američania najskôr odvolali plánovanú intervenciu. V rozhovore pre ruskú televíznu stanicu Rossija 24 vzniesol aj ďalšie požiadavky, ako je zastavenie dodávok zbraní sýrskym povstalcom v záujme "stability v regióne" či ratitifikácia Dohovoru o chemických zbraniach znepriateleným Izraelom.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý v Ženeve rokoval s americkým náprotivkom Johnom Kerrym, vyjadril presvedčenie, že po vyriešení otázky kontroly nad chemickým arzenálom bude akýkoľvek zásah proti al-Asadovi "zbytočným".
Nemecký minister vnútra šokuje: Útočník z Magdeburgu sa mal predtým vyhrážať útokom
Úrady po vyhrážkach vykonali u muža domovú prehliadku.
Desaťtisíce ľudí protestovali v Belehrade proti vláde
Desaťtisíce ľudí protestovali v nedeľu na námestí Slavija v centre srbského hlavného mesta Belehrad proti vláde prezidenta Aleksandara Vučiča.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.