Na tento orgán sa už zabudlo – hrá však dôležitú úlohu pri tehotenstve
Zdravie matky aj plodu pri tehotenstve nezávisí len od kvality pohlavných orgánov matky. Dôležitú úlohu v ňom zohráva aj orgán, o ktorom sa v dospelom veku tak často nehovorí.
Tehotenstvo na nepoznanie zmení chod celého organizmu matky. Okrem hormonálnych zmien a zmien chodu pohlavnej sústavy žena musí počítať aj s iným fungovaním imunitného systému – a práve s tým súvisí chod telesného orgánu, o ktorom sa často nehovorí.
Týmus, alebo detská žľaza, sa nachádza za hrudnou kosťou a zabezpečuje tvorbu T-lymfocytov. Možno si z hodín prírodovedy pamätáte, že veľkosť tejto žľazy sa vekom mení, s čím súvisí aj jej názov – detská žľaza. Pri dospievaní ju postupne nahrádza tukové tkanivo. U dospelých má týmus len malý a nepravidelný tvar.
Ako dokázali vedci z Univerzity v Britskej Kolumbii (UBC), týmus prekvapivo zohráva dôležitú úlohu pri tehotenstve. Jeho hlavná úloha pritom spočíva v regulovaní imunity a metabolizmu, a okrem toho zabraňuje potratom a vzniku cukrovky u tehotných žien.
Pomocou testov vykonaných na myšiach sa zistilo, že ženské pohlavné hormóny, ktoré počas tehotenstva obiehajú organizmus, majú značný vplyv na funkciu detskej žľazy. Ich vplyvom žľaza vytvára regulačné T-lymfocyty, ktoré pomáhajú regulovať niektoré zmeny počas tehotenstva, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie matky aj dieťaťa.
Dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia plodu a matky tiež zohrávajú špecializované receptory týmusu, ktoré regulujú tvorbu regulačných T-lymfocytov. Ich úloha pri tehotenstve bola dodnes nepoznaná.
Prečo na týmus v dospelosti netreba zabúdať
V rámci výskumu vedci odstránili špecializované receptory z týmusu myší. Tým došlo k zabráneniu produkcie regulačných T-lymfocytov počas tehotenstva, čo sa prejavilo zvýšeným pomerom potratov.
Podľa vedúcej autorky štúdie doktorky Magdaleny Paolinovej regulačné T-lymfocyty počas tehotenstva tiež pomáhajú s reguláciou metabolizmu. Ich bunky sa v tomto období premiestňujú do tukového tkaniva, kde zabraňujú zápalu a zmierňujú hladinu glukózy a inzulínu v krvi.
Okrem zvýšenej hladiny glukózy a inzulínu u myší, ktoré nemali dostatok týmusových špecializovaných receptorov, zistili tiež ďalšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku tehotenskej cukrovky. Ich mláďatá boli tiež väčšie ako mláďatá narodené za ideálnych zdravotných podmienok.
Vedci dokázali zvrátiť negatívne účinky tehotenstva u týchto zvierat jednoduchým aplikovaním regulačných T-receptorov, ktoré si myši kvôli nedostatku receptorov nedokázali samé vyrobiť.
„Popísanie tohto nového mechanizmu, ktorý vplýva na vznik tehotenskej cukrovky, by v budúcnosti mohol poskytnúť liečebnú metódu pre matku a plod,“ vysvetlila spoluautorka štúdie Alexandra Kautzky-Willerová.
Pennigerová ďalej dodáva, že úloha týmusu pri tehotenstve bola pre vedcov a lekárov vždy veľkou záhadou. „Týmus nemení len imunitný systém matky tak, aby prijal plod, ale aj kontroluje zdravie jej metabolizmu.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.