Chlapcom, ktorí sa narodia týmto matkám, hrozí až 40-percentné riziko neplodnosti
Ženy, ktoré sa počas tehotenstva trápia s týmto zdravotným problémom, môžu svojim synom v neskoršom veku nepriamo spôsobiť problémy s reprodukčným zdravím.
Za posledných 30 rokov sa miera neplodnosti vo svete značne zvýšila. V súčasnosti má zhruba osmina párov z celého sveta problémy s otehotnením aj napriek mnohoročnej snahe.
Podľa odborníkov je za tretinu prípadov neplodnosti zodpovedná porucha mužského pohlavného zdravia. Podobné percento prípadov možno pripísať chybe na strane ženskej pohlavnej sústavy. Poslednú tretinu spôsobuje kombinácia oboch alebo iné bližšie nešpecifikované činitele.
Problém neplodnosti podľa vedcov z Dánska môže podporovať aj epidémia obezity. S takýmto záverom prišla epidemiologička Linn Arendtová so svojím tímom z Aarhuskej univerzity, podľa ktorej synovia žien, ktoré pred otehotnením trpeli obezitou, majú o 40 percent vyššiu šancu na poruchy plodnosti v dospelosti.
Spomedzi vyše 9.200 dospelých, ktorých si štúdia vzala na mušku, asi 9 percent trpí poruchou plodnosti. Tím pritom našiel súvislosť medzi týmito ľuďmi a matkami, ktoré pred tehotenstvom a počas neho mali BMI (index telesnej hmotnosti) v hodnote 25 a viac. Spojitosť ale platí len u synov, nie dcér obéznych žien.
Obezita v tele matky spôsobuje množstvo zmien, ktoré môžu ovplyvniť vývoj plodu. Okrem zápalového prostredia, v ktorom sa dieťa nachádza, sa tiež predpokladá jeho spomalený rast, ktorý by mohli zapríčiňovať výkyvy hladiny hormónov a nedostatok minerálov. Obezita okrem toho zvyšuje riziko potratu.
Niektoré deti nemajú vyhraté ani po pôrode. Predošlé výskumy totiž dokazujú, že v prípade obéznych rodičov je oveľa pravdepodobnejšie, že nezdravému životnému štýlu prepadnú aj ich deti. S tým sa spája riziko srdcových ochorení a cukrovky.
„Neplodnosť je globálny zdravotný problém, a výskum by mal venovať pozornosť jej rizikovým faktorom,“ myslí si Arendtová.
„Vieme, že deti, ktoré sa narodia matkám s nadváhou alebo obezitou, čelia vyššiemu riziku niekoľkých krátkodobých a dlhodobých zdravotných problémov,“ vysvetľuje doktorka. „Tieto poznatky prispievajú k dôkazom o tom, že hmotnosť počas tehotenstva môže mať vplyv aj na reprodukčné zdravie chlapcov.“
Arendtová sa nazdáva, že reprodukčné zdravie budúcich generácií by mohla zachrániť prevencia nadváhy pred tehotenstvom. Epidemiologička ďalej dodáva, že telesná hmotnosť matky môže ovplyvniť zdravie syna niekoľkými mechanizmami.
„Tukové tkanivo je hormonálne aktívne, a kontakt plodu napríklad s leptínom, androgénmi a estrogénom podľa vedcov narušuje vývoj pohlavnej sústavy,“ hovorí Arendtová. Zmeny, ktoré tento proces vyvolá, sa nemusia prejaviť až do dospelosti.
„Niektoré chemikálie škodiace endokrinnému systému sa ukladajú v tukovom tkanive, a počas tehotenských zmien v uložení tuku môžu preniknúť do krvného obehu dieťaťa,“ vysvetlila Arendtová.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.