Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

Podľa vedcov dokázali hodinky na 92% odhaliť COVID-19 až 7 dní predtým, ako sa u pacientov prejavili príznaky.
Smart hodinky a fitness náramky môžu ľuďom pomôcť odhaliť, či u nich prebieha infekcia koronavírusom. Podľa štúdie hodinky s funkciou merania tepu dokážu určiť, či je človek infikovaný, ešte pred nástupom príznakov. Hodinky a náramky monitorujú srdcovú frekvenciu počas dňa a abnormálne hodnoty môžu naznačiť prítomnosť vírusu.
Ľudia s COVID-19 zvyčajne nevykazujú príznaky, ako napríklad kašeľ, vysoká teplota alebo strata chuti a čuchu, prvých päť alebo šesť dní od infekcie. No aj v období pred nástupom príznakov sa môžu prejaviť zmeny v tele, ktoré môžu byť indikátormi veľmi skorých štádií infekcie.
Bolo by nesmierne prospešné, ak by sme dokázali rozpoznať COVID-19 v štádiu pred príznakmi, pretože v tomto období sú ľudia infekční a môžu vírus nevedomky šíriť ďalej. Viac ako polovicu prenosov spôsobujú ľudia, u ktorých ešte nedošlo k príznakom, alebo sú úplne bezpríznakoví.
Zmeny v pokojovej srdcovej frekvencii naznačujú infekciu
Vedci zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii zhromaždili údaje o 106 ľuďoch, ktorí nosili fitness náramky. 25 z nich diagnostikovali Covid-19 od februára do júna, 11 malo ďalšie ochorenie a 70 bolo zdravých. Ich náramky zbierali informácie o srdcovej frekvencii, aktivite a spánku.
Vedci každej osobe vypočítali ich základnú pokojovú srdcovú frekvenciu, ktorá sa u osôb líši. Je známe, že zmena pokojovej srdcovej frekvencie je znakom zvýšenej aktivity imunitného systému, ktorý reaguje na patogén.
Gareesh Bogu a jeho tím vložili tieto údaje do systému, ktorý potom dokázal označiť časové obdobia, pri ktorých bol srdcový rytmus každého človeka abnormálny - buď príliš vysoký, alebo príliš nízky.
Algoritmus dokázal detekovať abnormality srdcového rytmu u 14 (56 percent) z 25 pacientov s COVID-19 v dňoch pred nástupom symptómov.
Ich srdcová frekvencia sa začala meniť sedem dní pred príchodom príznakov, čo môže znamenať, že vírus začne meniť životné funkcie tela, akonáhle je človek nakazený.
Systém tiež zistil abnormality u deviatich (36 percent) infikovaných ľudí zhruba dva dni po ich symptomatickom období. Iba dvaja z ľudí s COVID-19 nepreukázali žiadne zmeny v tepovej frekvencii.
Ľudia s koronavírusom mali počas infekčného obdobia približne 89 hodín abnormálneho pokojového srdcového rytmu v porovnaní s 25 hodinami u zdravého človeka.
Tento nástroj však nebol dosť presný na to, aby rozlíšil SARS-CoV-2 od iných vírusov. Z 11 účastníkov s inými chorobami malo sedem abnormálne srdcové frekvencie, pričom u každého pretrvávali približne 87,5 hodiny.
Možný koniec pandémie
Štúdia ukázala, že fitness zariadenia môžu varovať ľudí, že sú infikovaní. Je však potrebné vykonať viac štúdií, aby sa poznatky mohli využiť v reálnom svete.
Pretože neexistuje žiadna „normálna“ pokojová srdcová frekvencia a medzi jednotlivcami sa tento údaj líši, nie je možné vytvoriť všeobecný algoritmus.
Vedci však tvrdia, že táto technológia „má potenciál upozorniť jednotlivcov na choroby pred objavením sa symptómov a môže výrazne znížiť šírenie vírusov“.
Ak sa dá metóda zdokonaliť, podľa tímu by to „znížilo prenos a ukončilo pandémiu“.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.