7 vecí, ktoré by ste NIKDY nemali čistiť pomocou sódy
- 7:54 23.01.2021
- Bratislava
Univerzálna pomôcka pri upratovaní domácnosti, sóda bikarbóna, nie je vhodná pre každú príležitosť. Týmto siedmim predmetom by ste sa pri čistení pomocou nej mali vyhnúť.
Sóda bikarbóna je lacný a šetrný prostriedok, ktorý nie je vhodný len na varenie či pečenie, ale aj ako čistič špiny, mastnoty a vodného kameňa. Tí z nás, ktorí neradi investujú do agresívnych chemikálií, ju jednoducho zmiešajú s olejom alebo vodou, a takto nanášajú na zakalený povrch.
O sóde sa síce hovorí ako o univerzálnej pomocníčke, no je hneď niekoľko predmetov, pri čistení ktorých by ste na ňu nemali ani pomyslieť.
1. Staré striebro
Zájdené striebro pomôže očistiť aj zmes vody so sódou, ale treba pritom dávať veľký pozor. Pri čistení vzácnych šperkov použite len minimum sódy a dostatok vody. Prehnané množstvo sódy môže striebro rozožrať, čo sa dá len veľmi ťažko napraviť.
2. Sklo
Pri čistení skla a zrkadiel sa sóde radšej vyhnite. Je síce jemná, ale aj tak môže poškodiť ich povrch. Ak preto nechcete používať chemické prostriedky z obchodu, siahnite radšej po samotnom octe.
3. Keramický sporák
Podobne ako sklo a povrch zrkadiel, aj keramický sporák by mohol pri čistiacej sile sódy bikarbóny utrpieť. Po čistení by na jeho povrchu mohla zanechať ťažko odstrániteľný biely povlak. Sódu rovnako neaplikujte na dvere rúry – namiesto toho ich čistite zmesou octu a citróna.
4. Hliníkový riad
Sóda a hliník si spolu veľmi nerozumejú. Môžete ju síce použiť na odstránenie pripálených zvyškov z hliníkových povrchov, ale musíte pritom byť jemní a rýchli. Hliník je tenký a jeho povrch obsahuje póry, takže sóda by mohla prispieť k jeho oxidácii a zmene farby.
5. Drevo
Sóda bikarbóna nepatrí ani na drevený nábytok či drevené podlahy – mohla by totiž poškodiť tmel, ktorý sa používa pri ich výrobe. Ak preto nechcete použiť špecializovaný prostriedok na čistenie dreva, siahnite po obyčajnej mydlovej vode.
6. Pozlátený riad
Ak sa máte na čestnom mieste vystavené zlaté kúsky riadu, pravdepodobne nejde o 24-karátové zlato, ale o pozlátený riad. Aj ak je riad zdobený len zlatými líniami, nečistite ho pomocou sódy, ktorá by mohla takýto povrch poškriabať a znehodnotiť.
7. Mramor
Rozdiel si možno hneď nevšimnete, no rozhodne sa po čase ukáže. Opakované používanie sódy na mramorových povrchoch môže poškodiť tesnenie, preto sa odporúča používať výhradne špecializované prípravky na mramor.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.