Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

Seniori majú až 16-násobne vyššiu vírusovú nálož, ako malé deti. Antigénové rýchlotesty nemusia byť tak efektívne, ako u dospelých.
Štúdia zistila, že deti vo veku do 12 rokov infikované koronavírusom majú oveľa menšiu vírusovú nálož ako dospelí s Covid-19.
Vírusová nálož (množstvo vírusu, ktoré má človek v nose a v krku) sa podľa niektorých vedcov spája so schopnosťou prenosu vírusu.
Údaje z Úradu verejného zdravotníctva v Holandsku ukazujú, že ľudia vo veku nad 80 rokov majú vírusovú záťaž 16-krát vyššiu ako deti do 12 rokov.
Vedci tvrdia, že antigénové rýchlotesty, ktoré sa používajú na školách a letiskách, budú pravdepodobne menej presné pri identifikovaní ochorenia COVID-19 u detí.
Vedci analyzovali údaje o vírusovej záťaži zo vzoriek odobraných v období od 1. januára 2020 do 1. decembra 2020. Všetky tieto výtery boli spracované rovnakým regionálnym laboratóriom v Holandsku, aby sa zabezpečilo, že testy boli analyzované rovnako.
„Naše údaje ukazujú jasný vzťah medzi vekom a vírusovou záťažou SARS-CoV-2, pričom deti (do 12 rokov) vykazujú nižšiu vírusovú záťaž nezávisle od pohlavia a trvania symptómov,“ uviedli vedci z Kennemerlandu na severe Holandska.
„Predchádzajúce štúdie naznačujú, že malé deti hrajú pri prenose SARS-CoV-2 obmedzenú rolu a naše údaje tento predpoklad podporujú,“ dodávajú autori výskumu.
Holandskí vedci poukazujú na to, že antigénové testy, ktoré sú rýchlejšie, ale nie tak spoľahlivé ako PCR testy, sú ešte menej presné, ak sa nimi testujú pacienti s nízkou vírusovou záťažou.
U infikovaných detí mladších ako 12 rokov bola registrovaná vírusová záťaž menej ako 30 v takmer tretine (31,1%) prípadov, čo je takmer dvojnásobný podiel ľudí s tak nízkou hodnotou vo všetkých ostatných vekových skupinách.
V závere vedci tvrdia, že „antigénové testy SARS-CoV-2 by mohli mať nižšiu citlivosť u detí ako u dospelých“.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.