Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.
Melatonín bol identifikovaný ako potenciálny liek na ochorenie COVID-19. Potvrdili to výsledky štúdie publikovanej v akademickom žurnále PLOS Biology.
Melatonín je prírodný hormón produkovaný v mozgu na riadenie nášho spánkového cyklu. Je však tiež voľne dostupný bez lekárskeho predpisu ako doplnok stravy podporujúci spánok.
V snahe identifikovať nízkonákladovú a efektívnu liečbu COVID-19 vedci z Lerner Research Institute označili melatonín ako sľubný liek.
Keď vedci analyzovali údaje pacientov z Clevelandskej kliniky, zistili, že u tých, ktorí užívali melatonín, bolo o 28 percent nižšie riziko pozitívnych testov na Covid-19. U afroameričanov bolo zníženie rizika až o 52 percent.
Hlavný autor štúdie Feixiong Cheng uviedol: „Je veľmi dôležité poznamenať, že tieto zistenia nenaznačujú, že by ľudia mali začať užívať melatonín bez konzultácie s lekárom. Rozsiahle pozorovacie štúdie a randomizované kontrolované štúdie sú rozhodujúce pre potvrdenie klinického prínosu melatonínu pre pacientov s COVID-19, ale sme nadšení zo spojení uvedených v tejto štúdii a možnosti ich ďalej skúmať.“
COVID-19 je systematické ochorenie ovplyvňujúce viac typov buniek, tkanív a orgánov
Metóda bola založená na identifikácii príčin a symptómov COVID-19 a iných chorôb. Napríklad si vedci všimli, že proteíny spojené so syndrómom dychovej tiesne (Respiratory Distress Syndrome - RDS ) a sepsou boli spojené s proteínmi SARS-CoV-2.
RDS je bežná porucha dýchania a sepsa je ochorenie spôsobené silnou reakciou tela na infekciu. Tieto dva stavy sú hlavnými príčinami úmrtia u pacientov s COVID-19. "To nám signalizuje, že liek, ktorý je už schválený na liečbu týchto respiračných stavov, môže byť užitočný aj pri liečbe COVID-19 pôsobením na tieto spoločné biologické ciele," dodal Cheng.
Tím zistil, že pľúcne ochorenia, ako je pľúcna fibróza a chronická obštrukčná choroba pľúc, neurologické problémy, ako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a depresia, a autoimunitné poruchy, ako je zápalové ochorenie čriev, všetky preukázali súvislosť s génmi/bielkovinami SARS-CoV-2.
To viedlo tím k vyčleneniu 34 existujúcich liekov ako kandidátov na liečbu COVID-19 a melatonín bol z nich najúspešnejší. Cheng vysvetlil:
„Posledné štúdie naznačujú, že COVID-19 je systematické ochorenie ovplyvňujúce viac typov buniek, tkanív a orgánov, takže znalosť komplexných vzájomných hier medzi vírusom a inými chorobami je kľúčom k pochopeniu komplikácií spojených s COVID-19 a k identifikácii liekov.“

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.