7 škodlivých návykov vo vzťahu, s ktorými sa terapeuti neustále stretávajú
- 20:00 25.01.2021
- Bratislava
Aj vy vo vzťahu opakujete niektorú z týchto chýb? Experti radia, ako to napraviť.
Psychológovia a manželskí poradcovia sa v praxi stretávajú s rôznymi typmi zväzkov, z ktorých mnohé sú nešťastné a niektoré šťastnejšie. To, čo spája tie menej harmonické manželstvá, je predovšetkým 7 chýb, s ktorými sa poradcovia najčastejšie stretávajú.
1. Sledovanie televízora pred spaním
Pár epizód obľúbeného seriálu alebo film je príjemným odreagovaním po dlhom dni v práci. Ne tejto kratochvíli nie je nič zlé, kým jej nevenujete všetok voľný čas pred spaním.
„Páry trávia viac času pred televízorom ako pri milovaní alebo iných spoločných aktivitách,“ uviedla pre portál Huffington Post psychologička a manželská poradkyňa Shannon Chavezová. „Vedie to k uprednostňovaniu televízie pred partnerom alebo milovaním.“
Ako to napraviť: Chavezová párom odporúča vypnúť televízor, a krátiť si čas radšej počúvaním hudby, masážou alebo iným intímnym spôsobom. Tieto aktivity vám pomôžu odbúrať stres a napätie rovnako dobre ako televízor.
2. Skákanie do reči
Pri hádkach a konfliktoch sa človek prirodzene prestáva kontrolovať, a tak môže partnerovi neustále skákať do reči. Ak príliš často tlmočíte svoje myšlienky bez toho, aby ste nechali dohovoriť partnera, po čase sa môže cítiť nedocenene.
Ako to napraviť: Venujte viac času a pozornosti komunikácii. Do hádky vstupujte s chladnou hlavou a sústreďte sa aj na to, aby ste partnera nechali dohovoriť. „Dobrý spôsob, ako to robiť, je počas rozhovoru počkať, kým nastane pauza, a potom sa opýtať 'Môžem povedať, čo si o tom myslím?'“ radí terapeut Kurt Smith.
3. Úplná strata súkromia
Podľa terapeutky Nicole Saundersovej v prvých dňoch vzťahu často dochádza k tráveniu všetkého voľného času s partnerom, a to aj na úkor vlastných koníčkov, vzťahov či zvykov. Keď ale pominie fáza prvotnej zamilovanosti, človek hľadá cestu späť k záľubám a priateľom, ktorých zanedbal. Podľa Saundersovej je to „recept na vyhorenie.“
Ako to napraviť: Podľa terapeutky je vhodné určiť si vo vzťahu hranice, ktoré sa hneď od začiatku naučíte neprekračovať. „Pravidelná a jasná komunikácia je veľmi dôležitá, trávenie času bez partnera nesmie vyznievať ako strata záujmu,“ hovorí Saundersová.
Spočiatku vás môže pri samostatnom trávení voľného času sprevádzať nepríjemný pocit, ktorý však rýchlo vyliečite kvalitnými zážitkami s partnerom.
4. Čítanie myšlienok
Keď partner vycíti, čo potrebujeme, je to nielen prekvapivé, ale aj veľmi príjemné. Na druhej strane očakávať, že to dokáže za každých okolností, je zbytočné. Niektorí partneri si preto vytvárajú vlastné závery, keď ich polovička nedokáže sama určiť, čo ten druhý chce alebo potrebuje.
Ako to napraviť: Rodinná poradkyňa Lynsie Seelyová odporúča vždy priamo požiadať partnera o to, čo chcete. Nebude to ľahké a treba si na to zvykať, no predídete tým zbytočným problémom. „Ak ste súčasťou bezpečného a dôverného vzťahu, otvorenie sa týmto spôsobom bude určite pochopené a vypočuté,“ hovorí Seelyová.
5. Boj o pravdu
Hádka je oveľa ťažšia v prípade, že obom partnerom ide hlavne o to, aby ju vyhrali. „Chodia za mnou páry zaseknuté v spore, pretože obaja partneri majú pocit, že musia mať pravdu,“ hovorí poradkyňa Jess Davisová. „Na to, aby ste odstránili problém a neublížili si pri tom, musíte pochopiť, že najlepšia práca vo vzťahu je spolupráca.“
Ako to napraviť: Podľa Davisovej je v niektorých prípadoch potreba vyhrať hádku v skutočnosti len prezlečená túžba po vypočutí a uznaní. V takýchto situáciách treba trénovať aktívne počúvanie – pozorne počúvajte, čo vám partner hovorí, a potom na to reagujte, aby bolo jasné, že ste pochopili jeho pohľad. Ak si nie ste istí, pýtajte sa.
6. Málo času vo dvojici
Deti, práca a všetky ostatné povinnosti bežného života párom bránia tráviť dostatok času vo dvojici. Málokedy sa tak dostanú napríklad na rande, ako zvykli, keď spolu len chodili.
Ako to napraviť: Ak len čakáte na to, kedy sa sama od seba naskytne príležitosť na spoločné trávenie času, nijako tým situáciu nezlepšujete. Je preto dôležité zámerne si vyčleniť časť dňa, v rámci ktorej sa budete venovať len partnerovi. Pokojne to môže byť aj 10 minút.
„Nekomplikujte to zbytočne – napríklad premeňte povinnosť, ako je venčenie psa, na spoločnú aktivitu,“ radí Kurt Smith.
7. Vyhýbanie sa citlivým témam
Niekedy zo strachu pred partnerovou reakciou mlčíme o citlivých témach. „Keď sa páry nerozhodnú priamo sa vysporiadať s náročnou emocionálnou konverzáciou, často si nevyvinú komunikačné schopnosti potrebné na budovanie bezpečného a zdravého vzťahu,“ vysvetľuje Saundersová.
Partneri takto často obchádzajú napríklad témy ako svadba či deti. Potláčané pocity ale často vedú k hádkam.
Ako to napraviť: Do bežných konverzácií začnite pridávať náročnejšie témy. Nemusí to byť hneď tá, ktorá vás trápi, no postupne sa k nej prepracujte. „Ak sa pár dokáže preniesť cez náročnú konverzáciu, vedie to k úspechu a silnejšiemu emocionálnemu putu,“ dodáva Saundersová.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.