Tajomstvo Ďatlovovej výpravy odkryté: Vedci už vedia, čo stálo za smrťou členov posádky
- 20:42 30.01.2021
- Zürich

60-ročné tajomstvo zmiznutia 9-člennej výpravy budilo mnoho otázok, z ktorých tá najhlavnejšia je, čo sa vlastne stalo? Dnes sa túto dilemu s veľkou pravdepodobnosťou podarilo vyriešiť.
27. januára 1959 sa skupina ruských študentov vybrala na túru do uralského pohoria v Sverdlovskej oblasti. Na čele skupiny stál 23-ročný Igor Ďatlov, ďalší členovia boli prevažne jeho kamaráti a známi z Uralského polytechnického inštitútu.
Keď sa študenti z túry dlhšie nevracali, vyhlásili po nich pátranie. Stav, v akom sa našli ich zmrznuté telá, všetkých zaskočil: 21-ročnej Ľudmile a 38-ročnému Semenovi chýbali oči a jazyk. U niektorých mladých ľudí zistili praskliny lebky a polámané rebrá.
Keďže vyšetrovatelia hneď neprišli na to, čo usmrtilo skupinu zdravých a silných turistov, Ďatlovova výprava sa stala terčom konšpirátorov, ktorí hovorili o útoku snežného muža Yetiho či mimozemšťanov.
21. storočie ponúka technické vymoženosti, aké v 60. rokoch neboli k dispozícii, a tie nám dovoľujú pozrieť sa aj do minulosti. Tak sa pomocou 3D modelácie pravdepodobne konečne podarilo zistiť, čo stálo za krutým osudom 9-člennej výpravy.
Nešťastná náhoda
Vedci dodnes označovali za najpravdepodobnejší scenár, ktorý postihol mladých študentov, pád lavíny. S tým istým tvrdením prišli aj výskumníci zo Švajčiarskeho federálneho inštitútu technológií (EPFL), ktorí prvýkrát pomocou počítača modelovali situáciu, ku ktorej mohlo dôjsť v priesmyku pomenovanom po vodcovi výpravy, Ďatlovovi.
Svoju nešťastnú smrť si podľa Švajčiarov nechtiac privodili samotní študenti, ktorí pri stavaní stanov v táborisku zaťali do tvrdého snehu, čo spôsobilo prepad snehovej prikrývky. Turisti si v priesmyku, kde chceli stráviť noc, urovnali sneh, aby sa mohli zložiť. Nízka snehová stena ich pritom mala chrániť pred silným vetrom.
Kombinácia náhody a nepriaznivých poveternostných podmienok (silný vietor a nespevnený terén) neskôr prispela k vzniku takzvanej „doskovej lavíny“, ktorá študentov vyhnala zo stanov, a kvôli ktorej umrzli pri teplote -25 stupňov Celzia.
Dosková lavína
K zosuvu doskovej lavíny dochádza vtedy, keď sa naruší vrstva slabšieho snehu uložená pod ďalšími nánosmi. Keď sa táto vrstva pohne, nesie so sebou aj vyššie vrstvy snehu. K zosunutiu lavíny podľa profesora Alexandra Puzrina z EPFL prispel aj katabatický vietor, ktorý vplyvom gravitácie znáša nánosy snehu smerom dolu zo svahu.
„Katabatický vietor pravdepodobne zosunul sneh a pričinil sa o jeho postupné hromadenie. Stálosť snehu mohla narušiť trhlina, ktorá nakoniec spôsobila jeho zosunutie,“ hovorí Puzrin.
Doktor Johan Gaume zo Simulačného laboratória snehu a lavín na EPFL vysvetlil, že pri modelovaní lavíny v priesmyku pomohli údaje o trení snehu a miestnej topografii. Z nich vyplýva, že k lavíne, ktorá po sebe nenechala žiadne stopy, mohlo dôjsť aj na miernom svahu.
Podľa odborníkov lavína mohla spôsobiť aj brutálne zranenia, ktoré utrpeli niektorí členovia výpravy, a to zvlášť za predpokladu, že ostali zakliesnení medzi vrstvou snehu a tvrdým dnom stanu. Niekoľkí členovia výpravy vybehli zo stanov len v ponožkách alebo spodnej bielizni, a takto bežali niekoľko metrov po snehu na miesto, kde ich našli mŕtvych. Dôvod, prečo zo stanov vybehli bez teplého oblečenia, je dodnes neznámy.
Konšpirácie o KGB, Yetim aj mimozemšťanoch
K zosunutiu snehu podľa vedcov došlo niekedy medzi deviatou a štrnástou hodinou od poškodenia svahu (lyžou alebo iným predmetom). Toto je podľa Gaumeho kľúčový bod štúdie.
„Vedci pred nami nedokázali vysvetliť, ako by uprostred noci mohlo dôjsť k lavíne bez toho, aby večer padal sneh. Museli sme prísť s novou teóriou, ktorá by to vysvetlila,“ hovorí Gaume.
Ako sme už spomenuli, udalosť je opradená sieťou konšpirácií, z ktorých ako najuveriteľnejšia sa javí tá, že skupinu študentov zostrelila sovietska raketa. Podľa mnohých boli členmi alebo mali kontakty s KGB, a pôsobili ako tajní agenti západu.
K ďalšej obľúbenej teórii patrí aj tá, podľa ktorej sa študenti zbláznili pod vplyvom „infrazvuku“. K vzniku tohto fenoménu dochádza, keď sa za správnych podmienok tvoria vzdušné víry. Tie pod určitým uhlom vydávajú zvuk, ktorý v človeku údajne vyvoláva pocity úzkosti, nervozity a hrôzy.
Teória o Yetim sa inšpirovala novinovým článkom, v ktorom nemenovaný „známy doktor“ tvrdí, že polámané rebrá Semena a Ľudmily vznikli po zovretí ich hrudníkov neznámym tvorom.
K vzniku konšpirácií prispel aj fakt, že Sovietsky zväz tragickú udalosť dlhšie tajil.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?

Ochráňte auto pred vtáčím trusom: Toto použite po umývaní
Ako docieliť vyššiu odolnosť auta voči vtáčiemu trusu? Pomôže lacná pomoc z domácnosti.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.